Andrei Arsenyeviç Tarkovsky

Andrey Arsenyeviç Tarkovsky

1Andrei Arsenyeviç Tarkovsky , 4 Nisan 1932’de Moskova’nın 500 kilometre kuzeydoğusunda, Volga Nehri’nin üzerindeki Zavrazhye’de doğdu.

2Sovyet Şair ve Çevirmen Arseniy Tarkovsky, Andrei Tarkovsky’nin babasıdır.

3Tarkovsky 4 yaşındayken anne ve babası ayrıldı ve daha sonrada boşandılar. Bu ayrılıktan sonra büyük bir travma yaşayan Tarkovsky kız kardeşi ile birlikte annesi ve anneannesiyle yaşadı.

4İkinci Dünya Savaşı sırasında Tarkovsky ve ailesi Yuryevets’de yaşadılar ama savaşın bitmesiyle Moskova’ya döndüler.

5Tarkovsky, annesinin ona sanat sevgisi aşılamasıyla önce resim,müzik ve edebiyat çalıştı.

6Tarkovsky, 1951 yılında liseden mezun olduktan sonra Moskova’daki Doğu Çalışmaları Enstitüsüne girerek Arapça çalıştı. Ama ikinci yıl buradan ayrılarak Sibirya’da bir jeolojik expedisyonda çalışarak vakit geçirdi ve burada hangi mesleğe yöneleceğine karar verdi. 1954’te Moskova’ya döndüğünde Devlet Sinema Enstitüsüne girdi. 500 aday arasından seçilen 15 kişiden biri olan Tarkovsky burada ünlü film yönetmeni Mikhail Romm’dan ders aldı.

71957 yılında sınıf arkadaşı olan ve yönetmenlik çalışırken sonradan oyunculukta karar kılan İrma Rausch ile evlendi. 1962’de çocukları Arseni dünyaya geldi. Öğrenci olarak başkalarıyla işbirliği içerisinde iki film yönetti: Ernest Hemingway’in kısa öyküsüne dayanan “Katiller” ve 1959 yılında Sovyet televizyonunda yayınlanan bir belgesel drama olan “Bugün Kimseye İzin Yok”.

8Kendi başına yönettiği ilk filmi 1960 yılında çektiği mezuniyet filmi olan ve yüksek notlar aldığı “Silindir ve Keman”‘dı.

9Tarkovsky’nin ilk uzun metrajlı filmi “İvan’ın Çocukluğu” oldu. 1962’de tamamlanan film Tarkovsky’e uluslararası bir ün sağladı.

10Tarkovsky’nin ikinci uzun metrajlı filmi ise “Andrei Rublev”‘dir. Senarist Andrei Mikhalkov Konçalovski ve Tarkovsky, filmin çekimi başlamadan önce iki yıl boyunca senaryo üzerinde çalıştı. Film, 1969 yılında Cannes Film Festivali’nde yarışma dışında gösterildi ve Federation Internationale de la Presse Cinematographique (FIPRESCI) ödülünü aldı. Tarkovsky filmdeki meczup kadını oynayan karısından ayrıldı ve oyuncu Larissa Pavlovna Yegorkina ile birlikte yaşamaya başladı. 1970’te evlendiler ve aynı yıl çocukları Andrei doğdu.

11Bu sıralarda Tarkovsky, Polonyalı bilim-kurgu yazarı Stanislav Lem’in 1968 yılında yazdığı “Solaris” adlı romanından aynı adla uyarladığı filmi üzerine çalışmaya başlamıştı. Solaris filmi 1972 yılında Cannes’da hem jüri büyük ödülünü hem de FIPRESCI ödülünü kazandı.

12Tarkovsky bundan sonra en kişisel filmi olan “Ayna” üzerine çalışmaya başladı. 1975 yılında tamamlanan film Tarkovsky’nin kendi çocukluğunu ve ailesinin dağılışını yeniden canlandırır.

131977 yılında Tarkovsky sinemaya ara vererek Shakespeare’in “Hamlet”‘ini bir tiyatro oyunu olarak sahneledi ama bu oyun Moskova eleştirmenleri tarafından pek beğenilmedi.

14Tarkovsky daha sonra 1979 yılında tamamladığı bir sonraki filmi “İz Sürücü” üzerine çalışmaya başladı. Boris ve Arkadi Strugatski’nin “Yol Kenarında Piknik” adlı bilim-kurgu romanından uyarlanan film, Tarkovsky’nin çekim aşamasında en sorunlu olan filmi oldu.

15“İz Sürücü”‘nün çekimi sırasında çeşitli sorunlar yaşadı. Dahası Tarkovsky, filmin çekim senaryosundan hoşnut değildi. Bunlar yetmiyormuş gibi 1978 yılının Nisan ayında bir kalp krizi geçirdi.

161979 yılında Tarkovsky İtalya’ya giderek burada bir televizyon filmi olan “Yolculuk Zamanı”‘nı çekti. Burada, senaryo yazarı olan arkadaşı Tonino Guerra ve İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni ile bir araya geldi. Tarkovski ve Guerra yıllardır birlikte bir film yapmayı planlıyorlardı. Sonunda 1983 yılında tamamlanacak “Nostalji” filmini planlamaya başladılar.

17“Nostalji”‘den sonra Tarkovsky Batı Avrupa’da kaldı ve 1986’da İsveç’te son filmi olacak “Kurban”‘ı çekti.

18Tarkovsky, “Kurban” filminin çekimleri sırasında hastalandı. Film çekimleri tamamlandıktan sonra akciğer kanseri olduğu anlaşıldı. Yapılan tedaviden bir sonuç alınamadı ve hastalık ilerledi. 29 Aralık 1986’da hayata gözlerini yumdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.