Ali Tezel ve Birol Güven’in “SGK’sız Oyuncu” Polemiği

292

 

 
 
İşte Ali Tezel’in yaptığı açıklama :
 
“Hani, “SGK’ya ilk kıyak 80’ler dizisinden geldi” demiştim ya, hani 80’ler dizisinde SGK’ya kıyak olsun diye kamu spotu niteliğinde sigortasız çalışmayın-çalıştırmayın diyen dizideki adıyla Rukiye hanım’ın yani gerçek adıyla Özlem Türkad’ın SSK’sı hayatı boyunca hiç olmamış….
 
Pazartesi ve Salı günü SGK’nın, dizi yapımcıları ile gizli anlaşmasını açıklamış ve dizilerle ilgili SGK incelemelerini durdurma karşılığı ve dizilerde sigortasız çalıştırma karşılığı kamu spotu niteliğinde metinler-senaryolar oynandı demiştim ya. Yapımcı Birol Güven, twitter hesabından bana “Hodri meydan” demiş. Diyor ki, “Birol Güven, twitter adresinden Ali Tezel’e bir çağrıda bulunarak "Seksenler dizisinin setine bekliyorum, gel bir tane sigortasız çalışan gör, ondan sonra konuşalım"
 
BENDEN DE HODRİ MEYDAN
Ben de hodriye, hodri diyorum. Bir TV ekibi ile gelmem şartıyla setlerine gideceğim ve teknik ekip ile sanatçıların sigortasız var mı diye eski mesleğim olan SGK müfettişliğini seve seve yerine getireceğim. Bu arada unutmadan hatırlatayım. Yapımcısı olduğu Çocuklar Duymasın dizisinde tam 110 bölüm oynayan Osman Gidişoğlu bana gelip 37 yıldır sanatçıyım oynamadığım dizi kalmadı ama tek bir gün bile sigortam yok demişti hem de Kanaltürk'deki canlı yayında Sonra Birol Güven şapa oturmasın. Hodri meydan, set adreslerini ve çekim tarihlerini ver, sen düzenek kurmadan ben dilediğim an TV ekibiyle gelip, sigorta denetimi yapacağım.
 
RUKİYE HANIMIN SSK’SI YOK
Bu arada 80’ler dizisindeki rolünde, sigortasız çalışmayın mesajı veren Özlem Türkad’ın adını SSK sigorta listelerinde araştırdım, değil Birol Güven’de hayatı boyunca hiç SSK’sı olmamış kadıncağızın. Ne acı değil mi, TV’de sigortasız çalışmayın mesajı veriyorsunuz ama kendi sigortanız yok. Bu arada Rukiye hanım rolünü oynayan Özlem Türkad’ın başka ismi var mı gerçek ismi mi bilmiyorum ama bu isimle Türkiye’de sigortalı yok.
 
OSMAN GİDİŞOĞLU’NUN DA SİGORTASI YOK
Yapımcı Birol Güven’in dizilerinden olan “Çocuklar Duymasın” dizisinde uzun yıllarda 110 bölümden fazla oynayan Osman Gidişoğlu için de Birol Güven tek bir gün bile SSK primi ödememiş. Hani, sigortasız çalışanın yoktu Birol, hani hem de gerçek ücretlerden ödüyordun. Madem öyle SGK müfettişlerinin istediği defterlerini neden göndermedin de koşa koşa Bakana ve SGK Başkanına bizi kurtarın diye gittin.”
BİROL GÜVEN: ALİ TEZEL'İN BAHSETTİĞİ OYUNCULAR SOSYAL GÜVENLİKLERİNDEN KENDİLERİ SORUMLULAR 
 
Son olarak "Seksenler" dizisinde rol alan Osman Gidişoğlu ve Özlem Türkad'ın sigortasız olduğunu yazan Ali Tezel'e Birol Güven'den yanıt geldi.
Birol Güven'in açıklaması şöyle:
Ali Tezel'in gönderdiği yazıda bahsettiği ve sigortasız çalıştıklarını iddia ettiği değerli oyuncularımız Osman GİDİŞOĞLU ve Özlem TÜRKAD serbest meslek erbabıdır ve kendi sosyal güvenliklerinden kendileri sorumludur. Bu iki değerli sanatçılarımız düzenledikleri serbest meslek makbuzu ile ücretlerini alırlar ve sosyal güvenlik şemsiyesinde 4b'li (BAĞKURLU) olarak bulunurlar. Yani kendileri sigortasız değil Bağkurludur.
Sevgiler
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.