Aşk nedir? “Paris’te Gece Yarısı” filmindeki açıklama

92

“Paris’te Gece Yarısı” sadece bir film değil, başka bir çağa aşık olma yolculuğu. İşte Hemingway’in aşk üzerine kaleme aldığı öğretiler…

Paris’te Gece Yarısı, Woody Allen’ın yönettiği 2011 yapımı bir film. Tamamen Paris’e ve onun büyülü atmosferlerine adanan bu film, en iyi orijinal senaryo dalında Akademi Ödülü kazandı. 

Gil ve kız arkadaşı Inez, Paris’e seyahat eden iki Amerikalıdır: Yalnız yürüyüşlerinde Gil, 1920’lerin Paris’inde başka bir zamana fırlatılır. Esnaf bir yazar olan Gil, böylece ona hayatın en büyük derslerinden birini verecek olan Salvador Dalì, Pablo Picasso, Francis Scott Fitgerald ve Ernest Hemingway gibi sanatın ve edebiyatın en büyük mitleriyle tanışma fırsatı bulur. Peki yüzyıllardan beri süre gelen en büyük sorulardan biri olan “Aşk nedir?”e Gil nasıl bir cevap bulacak? İşte Hemingway’in aşk üzerine yaptığı konuşma bize bu konuyu farklı bir açıdan bakma fırsatı veriyor.

Film Hakkında

Midnight in Paris, Woody Allen’ın yazıp yönettiği 2011 yılında vizyona giren bir aşk filmidir. Paris’te geçen romantik-fantastik bir komedi olan filmde, Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Tom Hiddleston, Corey Stoll, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen ve Carla Bruni’den oluşan bir kadrosu yer alıyor. Eleştirmenlerce beğenilen film, 2012’de dört dalda (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yapım Tasarımı ve En İyi Orijinal Senaryo) aday gösterildi ve aynı kategoride Altın Küre’yi (Woody Allen için dördüncü) kazandı. Allen’ın en büyük hitlerinden biri olarak listelendi ve yönetmenin 2008’de Vicky Cristina Barcelona ile başlayan ve 2012’de To Rome With Love ile sona eren “turist üçlemesinin” ikinci “bölümü” olarak kabul edildi.

Aşk Üzerine Söyleşi

Bütün insanlar ölümden korkar. Hepimizi tüketen doğal bir korkudur bu. Ölümden korkarız çünkü yeterince sevmediğimizi ya da hiç sevemeyeceğimizi, sonunda ikisinin de aynı olduğunu hissederiz. Ancak, gerçekten istisnai bir kadınla, bu dünyada en büyük saygıyı hak eden ve sizi gerçekten güçlü hissettiren biriyle seviştiğinizde, o ölüm korkusu tamamen ortadan kalkar. Çünkü vücudunu ve kalbini olağanüstü bir kadınla paylaştığında dünya yok olur. Siz ikiniz tüm evrendeki tek insanlar haline gelirsiniz. Daha önce pek çok erkeğin fethetmediğini fethediyorsun, olağanüstü bir kadının kalbi… Başka birine sunabileceği en savunmasız şey. Bu sayede ölüm artık akılda kalmıyor. Korku artık kalbinizi bulandıramaz. Yalnızca yaşama ve sevme tutkusu tek gerçekliğiniz olur. Bu kolay bir iş değil, üstün bir cesaret gerektiriyor. Ama şunu unutma, gerçekten olağanüstü bir kadınla seviştiğin an kendini ölümsüz hissedeceksin!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.