Astsubaylardan “Seksenler”e Tepki

346

 

 
 
İkinci sezonuna 12 Eylül askeri darbe dönemini anlatarak başlayan 80’ler dizisine astsubaylardan tepki geldi. İki sezondur TRT ekranında büyük ilgiyle izlenen komedi dizisinin son birkaç bölümde 1980 askeri darbe günleri hem dramatik, hem de esprili bir dille seyirciye aktarılıyor. Askeri malzemeler, araç ve gereçlerin kullanılarak darbe atmosferinin birebir yansıtıldığı platodaki çekimler, geçtiğimiz hafta astsubayların tepkisi çekti. Dizide imajlarının ekrana kötü yansıtıldığını düşünen astsubayların tepkisine cevap ise çok gecikmeden yapımcı Birol Güven’den geldi. Güven, kendisine sitem eden ve "Astsubaylar çekimleriniz için tank, tüfek veremez, darbe yapamaz diye mi bütün meseleniz; astsubayı küçük gösterme nedeniniz?" diye soran astsubayların twitter'dan gönlünü almaya çalıştı.
 
"Biraz bekleyelim"
 
“Seksenler dizisindeki astsubay karakteri bazı astsubaylarımızı üzmüş. Biz kimseyi kırmak istemeyiz, amacımız darbe sabahını anlatmaktı. Bir karakteri ilk gördüğünüzde sevmeyebilirsiniz ama bir kaç bölüm sonra seveceksiniz. Emir komuta zincirinde görevini yapmak zorunda olan bir, görevi gereği sert ama kazıyınca altından başka biri çıkacak. Biraz bekleyelim sürpriz bozulmasın. Astsubaylarımızı çok seveceksiniz. Dizi ilerledikçe daha birçok astsubay girecek. Hem iyiler olacak, hem de kötüler. Hayatta olduğu gibi… Kimi biraz kötü yapsak, o meslek grubu ayağa kalkıyor. Kimse kötü bir meslektaşı kabul etmiyor. İstisnasız herkes mi 'iyi' bu ülkede? Doktor iyi, hastabakıcı iyi, taksici iyi, kapıcı iyi, hamamcı iyi, öğretmen iyi, mühendis iyi. Bu kadar iyinin filmi olur mu? Yapımcıları kötü gösterebilirsiniz, hiç sorun değil. Bunu yapımcılar derneği başkanı olarak söylüyorum. Biz kurgu ve gerçeği ayırt ederiz" açıklamasını yaptı.
 
Güven ayrıca dizinin gördüğü ilgi üzerine "Seksenler Almanya" filminin çekimlerine başlayacaklarını açıkladı. Güven, filmin ön çalışmaları için dizinin oyuncularından Vural Çelik ve Ceyhun Fersoy ile birlikte 28 Eylül'de Köln'e gideceklerini duyurdu.
 

><!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.