Behzat Ç.’yi Niye Bu Kadar Çok Sevdik? [İnceleme]

1135

Emrah Serbes’in “Her Temas İz Bırakır” ve “Son Hafriyat” romanlarından uyarlanan Behzat Ç. bir dönemin en sevilen ve hala da özlenilen dizilerden biri oldu.  Peki, Ercan Mehmet Erdem’in yazıp Serdar Akar ve Doğan Ümit Karaca’nın yönettiği diziyi bize bu kadar sevdiren şey neydi?

İzleyiciye Behzat Ç.’yi sevdiren şeyler neydi?

Bu sebeplerin en başında Behzat Komiser geliyor. Polis akademisinden mezun olduktan sonra dönem arkadaşlarının çoğu üst mevkilere gelirken o kendi adaletini kendi sağlamayı seçtiği için olduğu yerde kalmış bir komiser o. “Lan” değil “la” deyişiyle tam bir Angaralı olsa da, her gece izlediği belgeselleri, Bananazura birası ve Neşet Ertaş dinleyerek rakı içmesiyle de izleyiciyi kendisine çekmeyi başardı.

Behzat Komiseri bu kadar sevdiren şey sadece karakteri değildi. Kızını kaybedişi, yıllar sonra diğer kızını bulması, reddedilişleri, tam mutluluğu bulmuşken sevdiği kadının vurulması… Kısacası herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği hayatı da izleyicinin Behzat Ç.’ye hayran olmasını sağladı.

Behzat Ç.

Erdal Beşikçioğlu’nun müthiş oyunculuğuyla canlanan karakterin hem acılarını hem de sevincini yanı başımızda biriymiş gibi hissettik.

Behzat Ç.

Diziyi bize bu kadar sevdiren sadece Behzat Komiser değildi. Harun, Hayalet, Akbaba, Şule, Memduh Başkan, Savcı Esra, Ercüment Çözer… Hepsi kendine has bu karakterlerin her birinin farklı bir hikayesi vardı.

Harun

Fatih Artman’ın canlandırdığı Harun karakteri dışarıdan kaba saba gibi görünen, elinden abur cuburu eksik etmeyen, Behzat’ın deyimiyle tam bir Tosun Paşa olarak karşımıza çıktı. Harun karakterini bizi en çok sevdiren şeylerden biri de her olay yerinde sorduğu alakasız sorulardı. Bu kaba saba karakterinin altında ise iyi niyetli ve hepsinden de önemlisi sevdiği kız için “present continuous tense” bile öğrenmiş biriydi.

Akbaba ve Hayalet

Herkesi bulduğundan dolayı Hayalet diye çağırılan Sabri Özay karakterinin gerçek ismini arkadaşları bile bilmemekteydi. Dizide hangi kızı sevse başına bir iş açan karakteri ekürisi Akbaba olmadan düşünmek ise hayli zor. İsmet Arif Karasu, nam-ı diğer Akbaba karakteri ise dizide en derin işlenmiş karakterlerden biriydi. Sevdiği kız Nazlı’dan ayrıldıktan sonra kendini adeta cinayetlere adayan Akbaba’nın “Aga cinayet var” sözü her bölümün başında yeni bir maceranın habercisi oldu.

  Behzat Ç.'ye Yönetmen Oldu

Behzat Ç.

Televizyon tarihinin belki de en sıradışı karakterlerinden biri olan Şule Şafak karakterini ise Ayça Eren canlandırmıştı. Behzat Ç. ile bir rehabilitasyon merkezinde tanışan Şule’nin aslında Behzat’ın öz kızı ve diğer kızı Berna’nın katili olduğunu ise Behzat Komiser gibi biz de öğrendiğimizde şok olmuştuk. Şule’nin Behzat’ın hayatına girmesini sağlayan Ercüment Çözer karakteri ise görüp görebileceğimiz en sevimli psikopatlardan biri oldu. Ercüment Çözer, saygı takıntısı olan ve kendisine yapılan en ufak bir saygısızlığı en acı şekilde ödeten bir psikopat olsa da Nejat İşler’in oyunculuğunun da etkisiyle izleyicinin favori karakterlerinden biri oldu.

Unutulmaz Bölümler

Behzat Ç.’yi diğer dizilerden ayırarak hala özleten şeylerden biri de tek başına bir film gibi olan bölümleriydi. Bu bölümlerin en başında sadece Akbaba’nın evinde geçen 78. bölüm geliyor. Behzat Ç. hayranlarının açıp açıp izlediği bölümde Erdal Beşikçioğlu müthiş oyunculuğuyla dizi setini dev bir tiyatro sahnesine dönüştürmüş ve “Beynimin içinde bebek var” tiradıyla Masumiyet’te Haluk Bilginer’in unutulmaz tiradına eş değer bir performans sergilemişti. Bu sahneyi hatırlamak isteyenlere gelsin:

Dizi müzikleri

Hala soyadını öğrenemediğimiz Behzat Ç. deyince, Pilli Bebek grubuna ait dizi müziklerinden bahsetmemek olmaz. Bilmeyenleri Pilli Bebek hayranı yapan, bilenleri de daha da sevdiren şarkıların yanında her bölüm en az bir kere dinlediğimiz Neşet Ertaş türküleriyle de Behzat Ç. izleyicinin gönlünde sağlam bir yer edindi.

O halde yazıyı bitirirken diziyle özdeşleşmiş bir şarkıyla veda edelim ve diziyi hala izlememiş olanlar varsa da şiddetle tavsiye edelim:

Hala bu diziyi izlemeyenler arasındaysanız ve bu aralar samimi bir dizi izlemek istiyorsanız Behzat Ç.‘ye başlamanın tam zamanı!

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.