Bilim insanı Marie Curie’yi, Rosamund Pike canlandıracak!

498

Yapım şirketlerinden Studiocanal, Radioactive adlı filmleri için ilk tanıtımını yayınladı. Yönetmenliğini The Voices filmiyle tanıdığımız Marjane Satrapi yapmakta olup, parlak bilim insanı Marie Curie’yi de Rosamund Pike canlandırmaktadır. Filmde bizleri Marie’nin radyoaktivetinin keşfini gerçekleştirmesini sağlayacak çığır açıcı araştırma süreci beklemekte. Bununla beraber, film sadece dönemin getirdiği toplumsal durgunluğu değil aynı zamanda radyoaktif malzemelerinin sağlık maliyetleriyle ilişki de incelenmekte.

Adam Chitwood’un da film üzerine olumlu bir incelemesi bulunmakta:
“Satrapi, Curie’nin keşif çalışmalarını kısa sahnelerle izleyiciye zarifçe sunar. Bu sahneler; genç bir çocuğun kanserli tümörünü küçültmek için radyasyon tedavisinin kullanımı,  Hiroşima’daki atom bombasının düşürülmesi gibi olaylarla pozitif ve negatif arasında geniş bir yelpazededir.”

Aşağıda yer olan Radioactive tanıtımına bir göz gezdirebilirsiniz. Filmin 20 Mart’ta İngiltere’de yayına girmesi düşünülüyor ama tam bir vizyon tarihi yok. Türkiye’yede de bu tarih 29 Mayıs olarak düşünülmekte.

Filmin kısa özeti: Radioactive, Marie Curie’nin (Rosamund Pike) 1870’lerden modern döneme kadar, insanlığa bıraktığı kalıcı miraslarının yanı sıra tutkulu ilişkilerini, bilimsel buluşlarını, kendisi ve dünya için ortaya çıkan sonuçları gözler önüne seren bir yolculuktur.

Marie kendisi gibi bilim insanı olan Pierre Curie (Sam Riley) ile 1893’te tanışır. Evlendikten sonra iki kız çocuğuna sahip olan çift, 1903’te radyoaktiviteyi keşfederek Nobel ödülü kazanır. Çift, bilimin bundan sonraki seyrini değiştirirken de aynı zamanda uluslararası bir ilgi odağı haline gelir. Kocasının vefatı üzerine araştırmalarına devam eden Curie, bir diğer ünlü bilim insanı Paul Langevin ile ilişkisi olduğu iddialarıyla sansasyon yaratır. Ancak Curie’nin bilime olan bağlılığı ve dünyayı değiştiren keşiflerle birlikte gelen sorumluluk her şeyi gölgede bırakacaktır… Academy Award adayı yönetmen Marjane Satrapi’nin de, Curie’yi halihazırda cesur ve vizyoner bir kadın olarak tasvir ettiği gözlerden kaçmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.