Bold Pilot’ın efsanevi rekoru 22 yıldır kırılamadı…

517

Bold Pilot’ı ilk gördüğü anı ‘O zamana kadar öyle bir safkan ne gördüm, ne bindim ne de çalıştırdım.‘ sözleriyle ifade eden Halis Karataş ve efsane at Bold Pilot’ın hikayesini sizler için derledik…

Henüz 19 yaşında, umut vaat eden bir jokey olan Halis Karataş, TJK Eski Başkanı Özdemir Atman’ın sahip olduğu Atman ekürisinde işe başladı.

Üç sene sonra yolları genç bir tay olan Bold Pilot’la kesişti. Atman, Bold Pilot henüz iki yaşında minik bir tayken, Halis Karataş’a çalıştırması için başka bir atı önerirken, Karataş, Bold Pilot’a baktı ve “İzin verin ben bu atı çalıştırayım.” diyerek Türkiye’ye bir efsane kazandırmanın ilk adımını attı. Karataş, o anları şöyle anlatıyor:

Özdemir Atman’ın iki atına binmiştim. 1991’de ‘Asya Atçılık Konferansı’ için en başarılı jokey olarak beni seçmişlerdi. O sırada Özdemir Bey’le tanıştık, kendisiyle çalışmamı teklif etti. Bold Pilot ile de 1994’te Şubat ayının 26’sında tanıştık. Özdemir Bey yeni gelen tayları çalıştırıp, hangi atımızın iyi olduğuna dair onları sıralamamızı istedi. Dört tayın ardından sıra Bold Pilot’a geldi. Daha iki yaşında bebekti. Onda takılı kaldım. Diğer taylara hiç binmedim.”

Yarış hayatı boyunca 21 kez birincilik, 4 ikincilik, 2 kez üçüncülük, 2 kez de dördüncülük aldı ve sadece 1 kez tabela dışında kaldı. 1996 yılında 3 yaşına geldiğinde mükemmel bir yıl geçirdi. Aynı yıl Gazi Koşusu’nu 2.26.22’lik derece ile kazanan Bold Pilot’un o rekoruna hala yaklaşılamıyor… Bold Pilot’ın yarış hayatını buradan inceleyebilirsiniz.

Med Yapım ve Ay Yapım ortaklığında çekilen, senaryosunu Ahmet Katıksız ve Serkan Yörük’ün kaleme aldığı, yönetmenliğini Ahmet Katıksız’ın üstlendiği başrollerini Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan’ın paylaştığı ölümsüz bir aşk hikayesi “Şampiyon” filmi 7 Aralık’ta beyazperdede izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.