Büyük Umutlarla Başlayıp Erken Veda Eden Dizi: Mehmed Bir Cihan Fatihi

1549

Birbirinden kıymetli oyuncuların yer aldığı dev proje 1 Mayıs akşamı final bölümüyle ekranlara veda ediyor! Tarihi dizilerin beğenilerek izlendiği bir zaman diliminde 6. bölümüyle final yapması beklenmedik bir son oldu.

Birbirinden Kıymetli Oyuncuların Bulunduğu Dev Kadro:

 

 

 

 

 

 

 

 

Çetin Tekindor, Kenan İmirzalioğlu, Gürkan Uygun, Ertan Saban, Funda Eryiğit, Sedef Avcı, Büşra Develi ve birçok kıymetli oyuncunun bulunduğu dizinin haberini aldığımız ilk an çok heyecanlandık. Kanal D’de yayınlanan ilk fragmanda beklentilerimizi karşılayacağından adeta emindik. Senaryosunu Behzat Ç.’nin senaristi Ercan Mehmet Erdem’in yazdığını duyunca beklentimiz ve heyecanımız iki kat artmıştı.

Beklenen Reytingin Bir Türlü Yakalanamaması:

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlandığı ilk hafta reyting sıralamasında üçüncü sırayı alarak güzel bir başlangıç yapan dizi, devam eden haftalarda beklenen etkiyi bir türlü sağlayamadı. Yayınlandığı günün rakip dizileri Kadın, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Ufak Tefek Cinayetler gibi güçlü projeler olunca aslında aldığı reytingin yeni bir diziye göre oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Gerek projenin maliyeti gerek diziye yönelik beklenti ele alındığındaysa final çanları çalıyordu…

Dizinin Bitiminde İnternet Dizilerinin Etkisi Oldu Mu: 

 

 

 

 

 

 

 

 

Netflix, Puhutv, Blutv gibi platformların hayatımıza dahil olmasıyla birlikte televizyon dizilerinin etkisinin azaldığını söyleyebiliriz. Bu platformların getirdiği bir diğer şeyse oyuncu kadrosunun kalitesinden ziyade dizi senaryosunun ilgi çekici olması. Dizi senaryosuna ısınamayan izleyici, sevdiği oyuncu hatırına da olsa diziyi izlemeye devam etmiyor. Birbirinden farklı senaryolarla çekilen internet dizileri de farklı senaryo arayışları içerisinde olan seyirciyi çekiyor.

Örneklerinin Arasından Sıyrılamaması: 

 

 

 

 

 

 

 

Muhteşem Yüzyıl ile başlayan tarihi dizilerin yükselişi Diriliş Ertuğrul ile vites yükseltti. Öyle ki Muhteşem Yüzyıl’ın ünü Türkiye’yi aşıp dünyaya yayıldı. Tekrarları bile hala izleyicinin ilgisini çekebilecek düzeyde olunca “Mehmed Bir Cihan Fatihi” dizisinden de aynı performans beklendi. Fakat ilk günden başlayan eleştiriler gitgide arttı. Örnekleriyle kıyaslanınca da beklenen ilgiyi maalesef yakalayamadı.

Dizi 1 Mayıs Salı Akşamı Sevenlerine Veda Ediyor:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eleştirenlerin yanı sıra Kenan İmirzalioğlu’na Fatih Sultan Mehmed rolünü yakıştıranlar da oldukça fazlaydı. Yakışıklı ve karizmatik oyuncunun ömrü kısa da olsa böyle derin bir rolü başarıyla canlandırdığını söyleyebiliriz. Senaryodaki derinlik tam otursaydı ve dizi başlamadan önce yaşanan talihsizlikler yaşanmasaydı dizinin ömrünün daha uzun olma ihtimali oldukça yüksekti. Büyük beklentilerle başlayan bir dizinin daha yayından kaldırılmasına açıkçası üzülüyorum. Umarım yeni projelerle, uzun ömürlü dizilerle görürüz bu ekibi…

Siz de diziyi izlediyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.