Çağla Şimşek “Küçük Gelin”i Anlattı

1756
Hürriyet’in haberine göre, projenin asıl sürprizi ise Gözde Mukavelat ve Orhan Şimşek’le başrolü paylaşan 12 yaşındaki Çağla Şimşek… “Gözü yaşlı küçük gelin”le okul çıkışında buluştuk, “diziden önce” ve “diziden sonra”yı konuştuk.
 
* Bizim için yeni bir isimsin. Kim bu Çağla Şimşek? Hayatımıza nasıl girdin?
 
– 2002 İstanbul doğumluyum. Bu sektöre Osman Yağmurdereli sayesinde 3 yaşında girdim. 
 
* İlk işin neydi?
 
– “Elveda Derken”di. Sonra “Kayıp Prenses”, “Cuma’ya Kalsa”, “Hayat Devam Ediyor”… “Nisvan” filminde de Fatma Aliye Hanım’ın küçüklüğünü oynadım.
 
* 3 yaşından bu yana hiç ara vermedin mi?
 
– Verdim ama çok az… Aralarda 30’dan fazla da reklam filmi var çünkü. Epey deneyimliyim yani…
 
* Gelelim yeni projeye… Dizide bir “çocuk gelin”i canlandırıyorsun. “Bu rol için seni istiyoruz” dediklerinde ilk tepkin ne oldu, çekindin mi rolden ötürü?
 
– Yok, çekincem hiç olmadı çünkü çalışmaya alışkınım. Ayrıca işi de çok beğendim. Senaryoyu bize anlattılar, annemle düşündük ve sevdiğimiz için kabul ettik.
 
* Yaşına göre çok ağır bir konu işleniyor dizide. Sette kendini hikayeye kaptırıp üzüldüğün oluyor mu?
 
– Her kim olursa olsun Zehra’nın durumuna üzülür. “Küçük Gelin”, gerçekten yürek yakıyor. Zehra’yı oynarken ben de üzülüyorum.
 
* Henüz izlememiş olanlar için sorayım, Zehra nasıl bir kız?
 
– Okulundan zorla alınıp evlendirildiği için çok üzgün. Aslında okumayı çok seviyor. Hayalleri var; mesela denizi görmek istiyor. Neşeli, hayatı çok seven bir kız ama hayat istediği gibi akmıyor. Ailesini çok seviyor, evlendirildiğinde bile onu en çok annesi ve abisinden ayrı kalacak olmak üzüyor.
 
PSİKOLOJİK DESTEK ALMIYORUM
 
* Zehra’yı o kadar inandırıcı oynuyorsun ki… Boncuk boncuk gözyaşları döküyorsun. Bu kadar gerçekçi oynayabilmenin sırrı ne? Sete nasıl hazırlanıyorsun?
 
– Senaryoyu okuyorum, rolün içine giriyorum, gözümün önünde o anı tam olarak canlandırıyorum, “nasıl yapabilirim” diye düşünüyorum.
 
* Yardım eden birileri var mı?
 
– Hayır, yardımcı olan kimse yok. Psikolojik destek de almadım. Tek danışmanım annem, onunla konuşuyorum. 
 
* Ya sürekli kamera karşısında ağlamak… O da mı zorlamıyor seni? 
 
– Buna alışığım zaten. “Elveda Derken”de de sürekli ağlıyordu karakterim. Benim kaderim ağlamak. Alnımda “ağlamak” yazıyor (gülüyor).
 
* Bu acıyı yaşamış olan, sana ilham veren biri var mı?
 
– Yok. Gerçek hayatta da böyle birilerinin olması yetiyor. Resmi verilere göre Türkiye’de 200 bin civarında çocuk gelin var.
 
* Bu arada “Küçük Gelin” reytinglerde de iyi gidiyor. Bu başarıyı bekliyor muydun?
 
– Beklemiyordum açıkçası, çok şaşırdım.
 
O DURUMA DÜŞSEM BEN DE KAÇARDIM
 
* Sen gerçekte 12 yaşındasın, Zehra 14 yaşında. Kendini bu yaşta evli olarak düşünebiliyor musun?
 
– Düşünemiyorum tabii ki! Onun durumuna düşseydim, Zehra’nın denediklerini aynen denerdim. Kabullenmez, kaçar, direnirdim.
 
* Zehra’yı oynadıkça içinde bulunduğun duruma, sahip olduğun aileye şükretmişsindir…
 
– Tabii ki! Gerçekte böyle hayatlar var ve Allah’a şükürler olsun ben öyle bir durumda değilim.
 
* Bana de ki, biri Zehra’yı bu hayattan çekip kurtaracak…
 
– Belki kurtarırlar ama bilmiyorum. Söyleyemem de… Biri bu kızı kurtarsın diye ben de umutla bekliyorum. 
 
* Set devam ederken okullar da açıldı ve duyduğuma göre set saatleri senin okuluna göre ayarlanıyormuş. Nasıl bir düzen kurdun kendine?
 
– Düzen kurmama hiç gerek kalmadı. Çünkü cumartesi-pazar çalışıyorum sette. Çok sıkışılırsa okuldan sonra da gidiyorum. Zaten yıllardır dizilerde rol aldığım için alışkınım, derslerimi aksatmıyorum.
 
* Sette çok disiplinli olduğunu söylüyorlar. Var mı kendine örnek aldığın oyuncular?
 
– “Hayat Devam Ediyor”da oyununu en çok beğendiğim kişilerden biri Fikret Kuşkan’dı. Gerçekten rolün içine giriyor. Onu kendime örnek alıyorum. Onun dışında Haluk Bilginer’i, Şenay Gürler’i çok beğeniyorum. 
 
* Kariyerini oyunculuk üzerine mi kuracaksın?
 
– Evet. Henüz karar vermek için erken ama şu an için oyunculukta devam etmek istiyorum. Niyetim konservatuvara girmek. Sinema-televizyon bölümünde de okuyabilirim. Bakalım. İnsanın fikirleri zaman içinde olgunlaşıyor. Onun için ileride ne olacağını Allah bilir.
 
* Küçük yaşlardan bu yana oyunculuk yapman okulda sana popülarite kazandırdı mı? Okulun havalı kızı mısın mesela?
 
– Hayır. Zaten bütün arkadaşlarım benim durumuma alışkın. Okulumu hiç değiştirmediğim için kendileri gibi olduğumu biliyorlar. 
 
* Ama onlardan farklı olarak işe gidiyor ve para kazanıyorsun. Bu seni ayrıcalıklı kılmıyor mu?
 
– Olabilir ama yine de bu beni büyük göstermez.
 
* Peki ya para kazanmak?
 
– Para kazanmanın çok artıları da var. Annem sağ olsun ne istersem yapıyor, kankam gibi. İşlerde de sorar, “İstemiyorsan gitmeyelim Çağla” der. 
 
* Sen neler yapmayı seviyorsun? Yaşıtların gibi hayranlık duyduğun şarkıcılar var mı? Directioner mısın yoksa Belieber mı mesela?
 
– Ünlülere hayranlığım yoktur benim öyle… Yaşıtlarım Justin Bieber, One Direction hayranı, çantalarından kalemlerine kadar her şeylerinde onların fotoğrafları var. Ama benim hiç öyle meraklarım yok.
 
* Sana hayran olanlar var mı peki?
 
– Çok!
 
* Twitter’da, Instagram’da da “sevgilim var” diye yazan sen misin gerçekten?
 
– Hayır, çünkü o iki sosyal ağda da hesabım yok. Sadece Facebook’ta sayfam var, ona da arkadaşlarımı kabul ediyorum. Başkaları benim adıma sahte hesap açmış, böyle şeyler yazmış.
 
KIZDIRMA BAK SAÇLARINI KESERİM
 
* Kuralların var mı?
 
– Kurallarım yok ama saçlarımı kestirmem. Annem bazen sinirlenince “Saçlarını keseceğim!” der. Kesilsin istemediğimi bildiği için böyle korkutuyor işte…
 
KENDİME BİLE ZAMAN AYIRAMIYORUM
 
* Hep böyle sakin misindir? Azıtmaz mısın hiç?
 
– Asla… Azıtmam ama tenefüslerde neşeliyimdir. Derste dersi, işte işi yaşamalısın derler ya, onun için sadece tenefüste ve set aralarında öyleyim.
 
* Arkadaşlarına zaman ayırabiliyor musun?
 
– Diziye başladığımdan bu yana kendime bile zaman ayıramıyorum ki!
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin