Çoban Yıldızı dizisine şok dava

730

Sıla, Hayat Şarkısın Merhamet gibi başarılı dizilerin yapımcısı dost Production’ın Fox Türkiye için hazırladığı dizi olan Çoban Yıldızı‘na intihal davası açıldı.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre oyuncu ve yazar Ayhan Kavas 2006 yılında ‘Çoban Yıldızı’ adlı bir proje oluşturularak Kültür Bakanlığı‘ndan destek aldı. Bir yıl sonra ise Aynan Kavas’ın eşi olan yönetmen Filiz Kaynak, senaryonun dizi çekimi desteği için bir kez daha bakanlığa başvuruda bulundu. Ancak bakanlık bu defa senaryonun yapımı için yapılan başvuruya olumsuz cevap verdi.

Hürriyet’te yer alan haberin detayları şöyle: Projenin hayata geçmesi için yapımcı arayan Ayhan Kavas, senaryosunu çok sayıda şirkete gönderdi ancak bu esnada aynı isimle Fox Tv’de bir dizi yayınlanacağını öğrendi. Kavas, dizi yayımlanmadan önce yapım şirketi Most Yapım ile Fox Tv’ye ait Huzur Radyo Tv AŞ‘ye ihtarname çekerek dizinin yayınının durdurulmasını istedi. İhtarnameye rağmen dizi 17 bölüm yayımlandı ve geçtiğimiz Haziran ayında final yaparak ekranlara veda etti. Dizi ekrana veda etmeden önce dava açan Ayhan Kavas’ın avukatı, “İhtarnameye rağmen dizi yayımlanmıştır. Müvekkilim senaryonun kendisine ait olduğunu belirterek dizinin yayının durdurulmasını istemiştir. İhtara rağmen senaryonun diziye dönüştürülüp çekilmesi ve Gülizar Irmak tarafından yazıldığının belirtilmesi çok kötüdür. Çoban Yıldızı adlı filmin, müvekkilimin senaryosundan intihal olduğu açıktır” dedi.

Davaya cevap veren davalılardan Gülizar Irmak davanın reddini istedi. Irmak’ın avukatı, “Müvekkilimin Çoban Yıldızı projesinin yaratılış ve evrilme süreci başka bir senaryoya dayanmayacak kadar uzun ve eskidir. Davacı ise senaryosunu yıllarca kendi kontrol alanından çıkarmamış, umuma arz etmemiştir. Amacı destek alabileceği bir sponsor bulmak olup senaryosunu sadece ilgili kişilere göstermiştir. Dolayısıyla davacının senaryosu alenileşmemiştir. Müvekkilimin de davacının alenileşmemiş senaryosuna ulaşması mümkün değildir” dedi. Davalı Gülizar Irmak’ın avukatı duruşmada ise, “Müvekkilimin eseri özgündür. Davacının ana hikayesi anonimdir. Onlarca benzer dizi mevcuttur özgün değildir. Davanın reddi gerekir” diye konuştu. Davalı Most yapım şirketinin avukatı da “Yapımcı firmayız. İddia gerçek dışıdır” dedi. Diğer davalı Fox Tv avukatı da, “İntihal iddiaları yersizdir. Ayrıca müvekkilimin bu davada sorumluluğu yoktur” dedi. Mahkeme Fox Tv’de yayımlanan “Çoban Yıldızı” adlı dizinin, davacının senaryosundan intihal olup olmadığının tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.