The Conjuring 3’ün gerçek hayattan esinlenilmiş hikayesi açıklandı

19

Conjuring filmleri, demonolog bir çift olan Ed ve Lorraine Warren’ın başına gelen vakalardan uyarladı ve serinin üçüncü filminde de kötü şöhretli bir davayı araştırıyorlar.

 

Conjuring 3: The Devil Made Me Do It (Şeytan bana bunu yaptırdı) adını 1981’deki bir mahkeme davasında kullanılan ifadededen yola çıkarak gerçek bir savunmadan alıyor.

Resmi olarak The Conjuring: The Devil Me Do It, popüler doğaüstü korku serisinin bir devamı yada bir ruhun klişe musallat olması hikayesi değil, kötü şöhretli demonolog yani iblisbilimci ve paranormal araştırmacı olan Ed ve Lorraine Warren’ın dahil olduğu bir davadan esinlenilenerek, buna odaklanıyor. Warrenlar, her filmde kendi dava dosyalarından biri kullanıldığı için tabiri caizse tüm franchise’ın merkezi. Annabelle olarak bilinen hayaletli bir bebeğe dayanan spin-off (yan hikaye) filmi de, mülkiyeti hala Warrenlarda olan bir bebekten ilham aldı. Bahsi geçen film Annabelle ile gelen eleştirel yaklaşımlar da gördük ama Warrenlar daha sonra Nun ve The Curse of La Llorona gibi bu bir geri dönüş serisiyle beraber beğenileri de toplayarak bir rahatlama dönemine girdi.

Conjuring 3’ün Gerçek Hayattan Esinlenilmiş Hikayesi Açıklandı

Filmin gerçek davayı ne kadar yakından takip edeceği şu an için belirsiz olsa da The Conjuring 3, en azından şimdilik bildiğimiz kadarıyla, adam öldürmeden yargılanan ve 1981’de de birinci derece adam öldürmekten hüküm giymiş Arne Cheyenne Johnson’dan ilham aldı. Savunmasında, daha önce de belirttiğim gibi, Şeytan’ın cinayet işlemesine neden olduğunu söylüyor Arne. Özellikle ABD tarihinde de yargı aşamasında bir davalının şeytani mülkiyete ait olduğunu iddia etmesi önemli bir olay. Davadaki tanıklar, Ed Warren’ın ifade ettiği gibi on bir yaşında bir erkek olan David Glatzel’in 43 şeytan tarafından ele geçirildiğini belirtti. Glatzel’in ailesi Ed ve Lorraine’den çocuğa yardım etmesini ve şeytanı kovmasını istedi; Warrenlar bunu yaptı, Katolik Kilisesi’nden başka rahipler de onlara yardım etmeleri için getirtildiler.

Süreç birkaç gün sürdü ve şeytan çıkarma sırasında bir iblis Glatzel’den ayrıldı ve Glatzel’in ablası Debbie’nin nişanlısı olan Johnson’a girdi. Şeytan çıkarma sonrasında Glatzel tamamen iyileşti. Johnson ise birkaç ay sonra ev sahibi Alan Bono’yu öldürdü.

Johnson’un savunmasında, David Glatzel’in şeytan çıkarılmasından sonra aynı olmadığını söyledi ve Lorraine Warren, Brookfield Polisine, suçun işlendiği sırada şeytanın Johnson’a sahip olduğunu bildirdi; Glatzel’in şeytan çıkarma olayındaki tanıklar, Glatzel’den Johnson’a bir iblis transferi gördüklerini belirttiler. Debbie Glatzel, Johnson’un davranışının Glatzel’inkine benzer olduğunu doğruladı. Ed Warren, Johnson’un: “Beni al, küçük dostumu bırak.” diyerek “ölümcül bir hata” yaptığını ve şeytanları alay ettiğini söyledi. Johnson mahkum edildi hapis cezasını doldurdu. Serbest bırakıldıktan sonra Johnson ve Debbie Glatzel evlendi. Lorraine Warren, The Devil in Connecticut yazdı ve Gerald Brittle ile dava hakkındakini görüşlerini Glatzel ailesiyle paylaştı. Conjuring 3’ün 11 Eylül 2020’de vizyona girmesi planlanıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.