Dark 3. Sezon’da düğümleri çözdü!

18

Netflix’in beyin yakan fakat bir o kadar da seveni olan dizisi Dark 3. ve son sezonuyla geçtiğimiz hafta yayına girdi ve muhtemelen dizinin fanları 8 bölümü arka arkaya izleyip bitirdiler. Eğer henüz izlemediyseniz yazının devamında keyif kaçırıcı bilgiler paylaşacağımızı şimdiden belirtelim. Ama izleyip de anlayamadığınız yerler olduysa, sizin de birçok izleyici gibi beyniniz yandıysa belki aşağıdaki çözümlemelerimiz işinize yarar.

Öncelikle diğer bir fenomen dizi Lost’un  hayranlarını dizinin final bölümünde “biz bunca sene ne izledik, şimdi ne oldu” dedirterek hayal kırıklığına uğrattığını hatırlayıp Dark’tan da benzer beklenti içinde olanlar; korkmayın! Dark final bölümünde bütün sorularımızı cevaplıyor (hemen hemen diyelim).

Dark 3.Sezon ve Olayların Genel Özeti

Dizinin başından beri izlediğimiz her şeyin sorumlusu H.G Tanhaus, ki bu şahıs oğlunun acısıyla kuantum fiziği ve zaman yolculuğu ile aklını bozmuş bir kişi. Bir makine icat ediyor ve kendi dünyasını birbirinin ayna görüntüsü olan iki alternatif dünyaya bölüyor. Ki bu ayna görüntüsü sinematografik olarak dizide çok güzel veriliyor, özellikle dikkat ediniz.

Bu iki alternatif dünya hem uzaysal hem de zamansal düzlemde birbirlerine asla çözülemeyecek bir şekilde düğümlenmiş durumda ve bu döngülerle düğümler sürekli birbirini tekrar ediyor çünkü başka türlü var olmaları mümkün değil. Mesela Elisabeth’in geçmişe giderek bebek Charlotte’u kaçırması ve 1971 yılında Tanhaus’a götürmesi gerekiyor çünkü ancak bu şekilde Charlotte büyüyüp Elisabeth’i doğurabilir. Aynı şekilde Elisabeth de Noah ile evlenio Charlotte’u doğuracaktır. Bu döngü tekrar etmezse ikisinin de var olmaları mümkün değil.

Aile ağaçları oldukça karışık. Elimizden geldiğince kim kimin neyi, kim kimden doğdu, kim kimi doğurdu açıklamaya çalışacağız.

Günümüzdeki Hannah 1953’e gittiğinde Egon ile birlikte olup hamile kalmış ve Silja’yı doğurmuştu. Adam Hannah’yı öldürdü ve Silja’yı döngüye dahil ederek 1890 yılına gönderdi. Kıyamet olduğu gün Jonas ile birlikte 1888 yılına giden Bartosz da oradaydı ve bu şekilde Silja ile Bartosz evlerenerek Hanno yani Noah ve Agnes doğdu. Agnes’in soyundan gelenler; Tronte, Ulrish, Mikkel, Martha ve Magnus. Esasen Nielsenler’in tüm soyağaçları asla varolmamalıydı çünkü varlıkları tamamıyla zamanda yolculuğa bağlı.

En sorunlu karakterimiz aslında Jonas ve onun doğabilmesi içinse Silja’nın 1890’a, Hannah’ın 1953’e ve Mikkel’in 1986 yılına kesinlikle gitmeleri gerekiyor. İlk iki gereklilik Martha için de var.

Bartosz Noah’ın babasıyken aynı zamanda Jonas ve Martha’nın da büyük büyük dedeleri. Ayrıca Bartosz’un anneannesi olan Clauda Silja ile üvey kardeşler her ikisinin debabaları Egon. Bu durumda Bartosz büyük teyzesiyle evli diyebiliriz. Tabii bilmeden.

Nielsenler ve Charlotte-Elisabeth kısırdöngüsü zamansal düğümlerken, Jonas ve Martha’nın isimsiz oğulları da uzaysal düğüm. Adam bu düğümü yok ettiğinde her şeyin düzeleceğini zannediyordu ama yanıldığını gördük çünkü sadece uzaysal değil zamanlar düğümler de ciddi bir sorun teşkil ediyorlar. Bu noktada bütün düğümleri yok etmenin tek yolu alternatif evrenlerin asla oluşmaması. Yani Tanhaus’un oğlunun ölmesinin bir şekilde engellenmesi gerekiyor ve bunu da Martha ve Jonas’ın birlikte yapmaları gerekiyor çünkü her ikisi de düğümlerin koruyucusu durumundalar ve birinin diğerine engel olması yüksek ihtimal.

Peki kıyamet gününde zaman zamanın bilmem kaçta biri kadar durduğu sırada ne oldu? Burada neden sonuç ilişkisi arasındaki bağ koptu ve birden fazla gerçeklik aynı anda eş zamanlı olarak var olabildi. Eva bu durumu kuantum dolaşıklığı olarak açıklıyor. Jonas aynı anda iki gerçekliği birden yaşıyor; paralel dünyaya gidip o dünyada öldüğü ve sığınağa kaçarak adam’a dönüştüğü gerçeklik. Bu nedenle orta yaşlı Jonas paralel dünyayı hatırlamıyor çünkü kendi gerçekliğinde aslında oraya hiç gitmedi.

Claudia da kuantum dolaşıklığını deneyimleyen bir karakter. Birinde Noah tarafından öldürülüyor, diğerinde ölümden kaçıyor. Kaçan Claudia bu yaşadıklarını Adam’a anlatıyor.  Adam da aldığı bu bilgiyle zamanın durduğu anda Jonas’a durumu anlatıyor ve Jonas ile Martha her şeyin başlangıcına giderek ana dünyanın bölünmesine engel oluyorlar.

Jonas ile Martha bunu yaptıktan sonra zamanlar ve dünyalar arasında yapılan yolculuklar neticesinde var olmuş olan herkes yok oluyor ki bunlar; Silja, Noah, Agnes, Tronte, Ulrich, Martha, Mikkel, Magnus, birbirlerini doğurmuş olan Charlotte ve Elisabeth (ve tabii ki Franzsika). Mikkel’in paradoksundaki Jonas ve ayrıca Martha ve Jonas’ın oğulları. Yani 3 sezondur izlediğimiz karakterlerin bir çoğu yok oldu. Geriye kala kala; Egon, Doris, Claudia, Regina, Alexander, Bartosz, Doppler, Helge, Peter, Katharina, Kahnwald ailesi kaldı.

Eklemek istediklerinize varsa yorumlara bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.