Dark’taki karakterler ve zaman çizelgeleri

283

Eğer Dark’ı izlerken not defterlerinizi alıp kim kimdir yazmadıysanız ve dönüp dönüp bakacağınız notlarınız yoksa muhtemelen kimin kimin nesidir, kim hangi zamanda ne yapmıştır asla hatırlamayacaksınız! Biz o notları sizin yerinize tuttuk efendim, buyrun:

(UYARI: Bu yazımızda Dark’ın 3.Sezonu da dahil olmak üzere tüm sezonlarına yönelik keyif kaçırıcı içerik vardır)

BAŞLANGIÇ (eşi : Agnes Nielsen)

İki evrenin çocuğu, BAŞLANGIÇ (gerçek adı bilinmiyor, bir bölümde “annem ve babam bana hiç isim koymadılar diyor. Hani çocuk, orta yaşlı ve ihtiyar olarak aynı anda dolaşan dudağında yarık olan kişi) Jonas Kahnwald ile diğer evrendeki Martha Nielsen’in oğulları. Aynı zamanda Agnes Nielsen ile olan birlikteliğinden Tronte Nielsen dünyaya gelmiş. Winden aile soyaçlarındaki en karmaşık düğümün tam merkezi.

TRONTE NIELSEN (eşi : Jana)

Başlangıç ve Agnes Nielsen’in bir çocukları oluyor : Tronte Nielsen. Doğduğu kasabadan uzak bir yerde büyüdükten sonra Tronte, Winden’e Agnes ile birlikte geri dönüyor. Egon ve Doris Tiedemann’ın evlerinde bir oda kiralıyorlar. Bu sırada Tronte ile evin kızı Claudia Tiedemann yakınlaşıyorlar. Bu sırada da Agnes ile Doris arasında bir ilişki yaşanıyor. Fakat Tronte her ne kadar Claudia ile yakınlaşsa da Claudia’nın sınıf arkadaşı Jana ile evleniyor.

MADS NIELSEN | ULRICH NIELSEN (eşi : Katharina Albers)

Tronte ve Jana Nielsen’in  iki çocukları oluyor;  Mads ve Ulrich. Mads 1986 yılında kayboluyor ve Noah’ın zaman makinesi icat etme çalışmaları sıradında öldürülüyor. Cansız bedeni ise 2019’da ortaya çıkıyor. Ulrich büyüdüğünde lise aşkı Katharina Albers ile evleniyor. Ulrich geçmişe seyahat ederek Noah’ın Mads’i öldürmesine yardım etmesini engellemek için Helge Doppler’i öldürmeye çalışıyor ve yakalanarak cezaevine atılıyor. Katharina ise Ulrich’i ve Mikkel’i kurtarmak için geçmişe seyahat ettikten sonra kendi annesi Helene Albers tarafından öldürülüyor.

MAGNUS NIELSEN | MARTHA NIELSEN | MIKKEL NIELSEN/Michael Kahnwald (eşi : Hannah Krüger)

Ulrich ve Karharina Nielsen’in 3 çocukları oluyor; Magnus, Martha ve Mikkel. Mikkel 2019’da geçmişe seyahat ederek 1986 yılına gidiyor ve burada hemşire Ines Kahnwald tarafından evlat edinilerek Michael Kahnwald adını alıyor. Ines ise Polis müdürü Daniel Kahnwald’ın kızı. (Egon Tiedemann’ın patronu olan polis müdüründen bahsediyoruz). Mikkel yani Micheal büyüdüğünde Hannah Krüger ile evleniyor. Martha, Adam (yaşlı Jonas) tarafından kıyametten hemen önce öldürülüyor. Magnus ise kıyametten önce Yabancı (yani Jonas’ın orta yaşlı hali) tarafından kurtarılarak 1888 yılına transport ediliyor ve bu zamanda Sic Mundus’un bir üyesi oluyor.

JONAS KAHNWALD (eşi : Martha Nielsen*)

Michael ve Hannah Kahnwald’ın bir çocukları var; Jonas. Michael gerçekte Mikkel Nielsen olduğu için Jonas’ın aşık olduğu kız Martha Nielsen aslında Jonas’ın halası! Eva’nın (ayna evrendeki yaşlı Martha) manipülasyonları neticesinde Jonas’ın iki versiyonu var; Ayna evrene götürülüp burada Başlangıç’ın babası olduğu (ki sıkı durum böyle olduğu için aslında kendisinin büyük, büyük, büyük babası oluyor aynı zamanda) ve öldürüldüğü versiyon ve Ayna evrene hiç götürülmeyip kendi evrenınde yaşlanarak önce Yabancı sonra da Adam olduğu versiyon.

EGON TIEDEMANN (eşi : Doris) (sevgilisi : Hannah Krüger)

Bir başka düğüm Winden polis memuru Egon Tiedemann tarafından yaratılıyor. Egon iki farklı kadından iki farklı çocuk yapıyor; karısı KiDoris’ten ve Hannah Krüger’den. Ki Hannah 2020 yılından 1954’e gelmişti hatırlarsanız. Bu arada Doris de kiracıları Agnes Nielsen bir ilişki yaşamıştı.

CLAUDIA TIEDEMANN (Eşi : Bernd Doppler) | SILJA TIEDEMANN (Eşi : Bartosz Tiedemann)

Egon ve Doris Tiedemann’ın bir çocukları oluyor: Clauida. Clauida çocukken kiracıları Agnes Nielsen’in oğlu Tronte Nielsen’e aşık oluyor. Fakat Tronte Jana ile evleniyor ve Claudia hiç evlenmiyor. Egon ve Hannah’ın da bir kızları oluyor; Siljia. Hannah Egon’u terk ettikten sonra kızını da alarak 1888 yılına seyahat ediyor. Burada da Jonas Kahnwald kendi annesini öldürerek Silja’yı kıyamet sonrasındaki geleceğe götürüyor.

REGINA TIEDEMANN (Boris Niewald/Aleksander Köhler)

Her ne kadar Claudia Tiedemann hiç evlenmemiş olsa da onun da bir kızı var; Regina. Diziyi izleyen birçok kişi Regina’nın babasının Tronte Nielsen olduğunu varsaymış olsalar da sonunda Regina’nın babasının Bernd Doppler olduğu ortaya çıkıyor. Regina genç bir kızken Aleksander Köhler ile tanışıyor (gerçek adı Boris Niewald) ve Aleksander daha sonra nükleer santralin idaresini Regina’nın annesinden alıyor.

BARTOSZ TIEDEMANN (Eşi : Silja Tiedemann)

Regina ile Aleksander Tiedemann’ın bir oğulları oluyor; Bartosz. Bartosz aynı zamanda Jonas Kahnwald’ın en iyi arkadaşı ve Martha Nielsen’in de sevgilisi. Bartosz kıyametten hemen önce Yabancı tarafından kurtarılarak 1888 yılına gidiyor ve burada Sic Mundus’un bir üyesi oluyor. Bu dönemde Silja Tiedemann (büyük annesinin üvey kardeşi yani) ile tanışarak aşık oluyor.

AGNES NIELSEN (The Origin) | HANNO TAUBER/Noah (Elisabeth Doppler)

Agnes’n ise Başlangıç ile birlikte bir çocukları oluyor; Tronte Nielsen. Agnes’in erkek kardeşi Hanno yani Noah (ona bu ismi Adam veriyor) Sic Mundus’a inancını kaybettiği için kendi öz babası Bartosz’u öldürüyor. Noah 2020 yılına gönderiliyor ve kıyamet gününde büyükannesi Regina Tiedemann, büyük büyük annesi Clauida Tiedemann  ile Peter ve Elisabeth Doppler ile birlikte sığınakta saklanarak kıyamet sonrasında hayatta kalıyor. Kıyametten sonraysan Noah yani Hanno ile Elisabeth birbirlerine aşık oluyorlar.

CHARLOTTE DOPPLER (Peter Doppler)

Henüz beyin devreleriniz yanmadıysa bu aileyi okurken kesin yakacaksınız! Hanno Tauber (yani Noah) ile Elisabeth Doppler’in bir çocukları oluyor: Charlotte! Yani Elisabeth Charlotte’u, Charlotte da Elisabeth’i doğuruyor! Elisabeth’in daha yaşlı bir versiyonu zamanda yolculuk yapıyor ve kendi öz kızını kaçırıyor (bu arada Charlotte’un daha da yaşlı bir başka versiyonu da aynı yolculukta kendisine yardım ediyor). Elisabeth ve Charlotte bebek Charlotte’ı geçmişe götürüyorlar ve onu Zamanda Yolculuk adlı kitabın yazarı olan (ve aynı zamanda zaman makinesinin de mucidi) H.G Tanhaus’a veriyorlar. Charlotte burada Tanhaus’un yanında büyüyor ve sonunda Peter Doppler ile evleniyor. Peter Doppler ise Helge Doppler’in oğlu. Annesi bilinmiyor. Bu arada Helge Doppler de nükleer santralin ilk müdürü olan Bernd Doppler’in oğlu. Fakat Bern Doppler’in eşi Greta rahip Noah’a Helge’nin babasının Bernd Doppler olmadığını itiraf ediyor.

FRANZISKA DOPPLER | ELISABETH DOPPLER (Hanno Tauber / Noah)

Charlotte ve Peter Dopple’in iki çocukları oluyor; Franziska ve Elisabeth. Franziska kıyametten önce Yabancı tarafından kurtarılarak 1888 yılına götürülüyor ve burada Sic Mundus’un üyesi oluyor. Elisabeth ise kıyametten babası Peter, Claudia ve Regina Tiedemann ve Hanno Tauber (Noah) ile birlikte sığınakta saklanarak kurtuluyor. Kıyametten sonra Elisabeth ve Hanno aşık oluyorlar ve bu ikisinin bir çocukları oluyor; Charlotte. Yani Elisabeth kendi annesini doğuruyor.

NOT:

Ayna evrende aile soyağacı tamamıyle aynı sadece Mikkel Nielse hiçbir zaman geçmişe seyahat etmediği için Michael Kahnwald  olmuyor ve dolayısıyla da Hannah Krüger ile evlenmiyor. Bu nedenle de Jonas Kahnwald hiçbir zaman var olmuyor. Bu evrende Hannah Michael ile evlenmek yerine Mikkel’in babası Ulrich Nielsen’le evleniyor ki Ulrich Nielsen karısı Katharina Albers’i kendisi için terk etmiş ve şu anda mesai arkadaşı Charlotte Doppler ile bir ilişkisi var.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.