Dilek Serbest: ‘Sette Mikrop Kaptım’

339

 

 

 

Son zamanların en çok izlenen filmi olarak rekor kıran "Fetih 1453"te Era karakterine hayat veren  oyuncu Dilek Serbest, sette başına gelen hastalığı ve çekimlerde geçirdiği üç yılını Onur Air Dergisi'ne anlattı.
 
 
Gündemdeki konuyla başlayalım. Fetih 1453 filmiyle yollarınız nasıl kesişti?
 
 
2009 yılının haziran ayında Aksoy Film'den gelen bir telefonla başladı her şey. Önce telefonda projeden bahsedilmedi, şirkete çağrıldım. Projeyi duyduğum andaki kalp atışlarımı anlatamam. Böyle büyük bir projenin içinde düşünülmek tarifsiz bir gurur.
 
 
Film nasıl bir deneyimdi sizin için?
 
 
Çok keyifliydi, yardımcı oyunculardan ana cast'a kadar tüm oyuncuların, set arkası çalışan tüm arkadaşlarımın nezaketi, ilgileri gerçekten çok hoştu. Benim için değişik bir deneyimdi, çok güzel anılar biriktirdim.
 
 
 
"Üç yıl boyunca kilo bile alamadım"
 
 
Canlandırdığınız karakterin ismi Era. Nasıl bir karakter?
 
 
Müslüman bir ailenin kızı. Haçlı ordularının Balkanlar'a yaptığı seferde ailesi katlediliyor. Esir pazarına götürülüyor. Babalığının tüm meziyetlerini, top dökümüyle alakalı her şeyi öğreniyor ve aynı zamanda babasının sağ kolu oluyor. Öğrenme hevesi, ailesinin intikamını almak için aslında. Genç bir kız olduğunda, Ulubatlı Hasan'ın sevgilisi oluyor.
 
 
Çekimler üç yıl sürmüş. Bir sinema filmi için uzun bir süre ama bu filmin prodüksiyonu itibariyle bu süre normal. Nasıl bir üç yıl geçirdiniz sette?
 
 
Evet planlı programlı bir üç yıldı. Üç etapta çekildi filmimiz; hem mevsimsel döngülerden hem hazırlık süresinden üç yılın belli aylarına bölündü. E zordu tabii, kendi vücudunuzla, görselinizle alâkalı devamlılıklarınız var. Kilo almamanız gerekiyor mesela, saçınızı değiştiremiyorsunuz, diğer oyuncular sakalını kesmemeli. İnanılmaz titiz, programlı çalışıldı.
 
 
"Yüzümde çıban çıktı"
 
 
Can sıkıcı bir kaza geçirmişsiniz çekimlerde. Biraz anlatır mısınız nasıl oldu? Psikolojinizi etkiledi mi bu durum?
 
 
Çıban çıktı yüzümde. 2. etapta top atölyesi sahnelerinde gece çekiminde makyaj tazelemesi yapılırken yanağımda küçük bir kızarıklık vardı. Üç gün içinde bir anda büyüdü beze gibi bir şeye dönüştü. 2. etap bitti yok olmuyor, daha sonra doktora gittim ve kesilerek içerideki kitle alındı dikiş atıldı, mikrop kapmışım sette.
 
 
Özellikle bakışlarınızın çok farklı olduğu söyleniyor. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz? Bu durumun oyunculuğunuza etkisi nedir?
 
 
Gözlerim çok açık mavi neredeyse buz rengi. Türkiye'de nadir görülen bir renk. Valla benim açımdan bir etkisi ya da eksisi yok gözlerimin. Yapımcı ya da yönetmenin gözlerimi değerlendirmesi daha doğru galiba oyuncu olarak.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.