Freud: 1. Sezon İncelemesi

23

FREUD Avustralya yapımı bir Netflix gerilim polisiye dizisi. 1.Sezon bugün itibariyle yayında ve bir sezonda sadece 8 bölüm var. Dizinin konusu aynı zamanda psikolojik gerilim olan bir suç öyküsü.

Freud Avusturya yapımı yeni bir Netflix dizisi. Dizinin teması polisiye gerilim fakat zaman zaman psikolojik gerilime de kayıyor. Ayrıca doğaüstü ya da paranormal unsurlar da var. Tabii bu sizin inancınıza da bağlı.

Freud dizisinin ilk sezonu her biri 1’er saat olan 8 bölümden oluşuyor yani diziyi oldukça kısa sürede bitirebilirsiniz, tabii eğer isterseniz. Şahsen ben diziyi henüz ilk bölümden epey merak uyandırıcı buldum.
Her şeyden önce Freud’da vampirler, kurt adamlar ya da Frankenstein türevi canavarlar yok. Aslında Freud’daki doktorların bazıları belki birazcık Doctor Frankenstein’e benziyor olabilirler tabii ama çok daha gerçekçi ve tarihi gerçeklere dayandırılmış bir biçimde.

Freud ile olağanüstü Penny Dreadful dizisini karşılaştırdığımızda biraz o eski tadı aldığımızı da söyleyebiliriz. Mesela özellikle Fleur Salomé karakteri Vanessa Ives’i oynayan Eva Green’i çağrıştırıyor. Fleur Salomé’nin bazı yetenekleri var ve karakter ister istemez bu yeteneklerini kullanıyor.

Netflix Orijinal Yapımı Freud Dizisinin Kadrosu

Sigmund Freud rolünde Robert Finster’ı izliyoruz ki aslında daha önce kendisine pek da aşina değildik. Belki de bu bir avantajdır.
Fleur Salomé karakterini oynayan oyuncu Ella Rumpf ise oldukça etkileyici. Eğer ödüllü drama Raw’u izlediyseniz zaten kendisini hatırlayacaksınız.

Freud’da Fleur Salomé Freud ile birlikte kayıp bir genç kızı bulmaya çalışıyor. Ancak bu karakterin dizideki rolünün çok küçük bir parçası. Ella Rumpf’ın karakteri çok iyi canlandırması neticesinde ciddi bir hayran kitlesinin oluşacağını düşünüyoruz.

Alfred Kiss karakterinden bahsetmezsek olmaz, kendisi genç bir kadını öldüren kişiyi bulmakla görevlendirilmiş bir polis memuru. Başlarda gerçek bir sümsük gibi gözükse de aslında anlaşıyor ki birçok anlamda arızalı biri olduğu ortaya çıkıyor. Bu da psikolojik bir hikâyenin de temel taşını oluşturuyor. Georf Friedrich ise bu rolün hakkını veriyor.

Bütün bölümler Marvin Kren tarafından yönetilmiş ki kendisi aynı zamanda yaratıcı ekipten biri. Daha önce çeşitli korku filmleri de yönetmiş olan Marvin Kren 2010 yapımı Rammbock: Berlin Undead isimli zombi temalı korku filminin de yönetmeni.

Freud tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de 23 Mart itibariyle yayınlanmaya başladı! Evde kaldığımız şu günlerde biraz polisiye gerilim beynimizi zinde tutmak için birebir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.