Game of Thrones : Cersei Lannister’in 10 ibretlik hatası

670

Cersei Lannister Game of Thrones’un en kötü karakterlerinden biri fakat yine de hırslarını takdir etmemek de mümkün değil. Ne de olsa kadınların ikinci sınıf vatandaş oldukları bir dünyada Cersei birçok erkeği alt etmeyi başarmış hatta kısa süreliğine de olsa Demir Taht’ta oturabilmiştir.

Ancak bütün başarısına rağmen oldukça kötü kararlar aldığı da olmadı değil. İntikam ve güç hırsı yüzünden kendisini defalarca oldukça zor durumlara soktu. Bu yazımızda Cersei’nin yaptığı ve ibret almamız gereken 10 büyük hatadan bahsedeceğiz.

10 / Winterfell’de (Kışyarı) Jamie ile Sevişmesi

Dizide olayların fitili ateşleyen olay Cersei ile erkek kardeşi Jaime’nin Winterfell ziyaretleri sırasında sevişirken Bran Stark’a yakalanmaları ve sonrasında ensest ilişkileri ortaya çıkmasın diye Jaime’nin Bran’i yüksekten itmesiydi. Stark ve Lannister hanedanları arasındaki savaş bu şekilde başladı.


 

9 / Tyrion’u kendisine düşman etmesi

Cersei ikiz erkek kardeli Jaime’yi çok severken -ki bu aslında oldukça uygunsuz bir sevme biçimi – diğer erkek kardeşi Tyrion’dan bütün hücreleriyle nefret ediyordu. Tyrion aslında cüce olması nedeniyle ailesi tarafından gördüğü kötü muameleye alışık olsa da eğer kız kardeşi ona bir şans verseydi onunla iyi geçinebileceğinin sinyallerini vermişti.

Cersei Tyrion’a olan nefretine bu kadar tutunmayıp onu kendisine düşman etmek yerine yanında ve kendi tarafında tutsaydı, çok zeki bir adam olan Tyrion sayesinde muhtemelen çok daha başarılı olacaktı.


 

8 / Tyrell hanedanına güvenmesi

Aslında Cersei’nin herhangi birine güvenmesi çok mümkün olmasa da güçlü bir aile ile ittifak yapabilmek için Tyrell hanedanının içlerine girmesine ve Margaery’nin Joffrey ile evlenmesine izin verdi. Cersei Tyrell hanedanı ile ilişkilerinde ipleri Lannisterlar’ın elinde tutacağı konusunda o kadar kendinden emin ve kibirliydi ki bu kibri gerçekleri görmesine engel oldu. Oğlu Joffrey Tyrell hanedanının komplosuyla öldürüldü.


 

7 / Robert Baratheon’u öldürmesi

Cersei ve Robert Baratheon’un evlilikleri tabii ki bir masal evliliği olmaktan çok uzaktı. Zaten evliliklerinin son dönemlerinde birbirlerinden nefret eder haldeydiler. Hatta çocukları da ikisine ait değildi, Cersei ve Jaime’nin ensest ilişkilerilerindan doğan çocuklardı. Eh bu şartlarda zaten Cersei’nin Robert’ı öldürtmesi çok da şaşırtıcı değil. Ned Stark Cersei’yi çocukların ensest mahsülü olduğunu krala söylemekle tehdit etmesinin ardından aslında Robert yerine Eddard Stark’ı öldürtse daha iyi olurdu zira Robert zaten kukla bir kraldı ve onun ölümünün ardından taht savaşları durmak bilmedi.


 

6 / Lancel ile ilişkiye girmesi

İkiz erkek kardeşi ve aynı zamanda sevgilisi olan Jaime’nin savaşta olduğu dönemde biraz arızalı olan kuzeni Lancel Lannister ile ilişki yaşadı. Tabii ki bu ilişki birçok açıdan iyi değildi fakat Cersei de o sırada ileride yaşayacaklarını tahmin edemezdi herhalde. Çünkü bu arızalı kuzen Lancel yıllar sonra fanatik bir dinci olup Yüksek Rahip’e Cersei ile ilişkilerini gammazlayınca Cersei tutuklandı.


 

5 / Tommen’i korumaması

Cersei yaptığı bütn kötülüklere bahane olarak çocuklarını koruma dürtüsünü öne sürdü. Fakat zaman zaman kötülük yapma arzusu çocuklarının selametinden bile öne geçti. Bütün gücünü Yüksek Rahip’e kaybettikten sonra bir intikam planı yaptı ve düşmanlarını çılgın ateş ile yakmayı planladı. Her ne kadar Tommen’in o sırada olay yerinde bulunmayacağına emin olduğunu düşünse de Cersei’nin işkencesi sırasında Tommen tacını çıkartarak camdan atladı.


 

4 / Missandei’yi öldürtmesi

İntikam Cersei’nin en büyük tutkularından biri ve intikam alma konusunda oldukça başarılı bir kişilik. Fakat intikam hırsı sıklıkla onu yanılttı ve elde ettiği intikam zaferinden çok daha büyük bedeller ödemek zorunda kaldı.

Mesela Daenerys’in en yakın arkadaşı Missandei’yi yakaladıktan sonra Daenerys ve Cersei Kings Landing saldırısından hemen önce son kez konuşmak için bir araya geldiklerinde Missandei’yi öldürtmesi Daenerys’in Kings Landing’i yakıp yıkmasına neden oldu.


 

3 / Daenerys ile anlaşmasına geri dönmesi

Night King ordusuyla Westeros’u işgal etmek üzereyken Jon Snow bunun krallığı birleştirecek bir tehdit olduğunu düşünmüştü ve fakat yanıldı. Cersei her ne kadar Night King’in tehdidinden endişe ediyor gibi dursa da bunu Daenerys’in ordusuna karşı kullandı ve bu son hamlesiyle Jaime de yanından ayrıldıktan sonra Cersei Westeros’un en çok nefret edilen kişisi haline geldi.


 

2 / High Sparrow’a (Yüksek Rahip) güç vermesi

Margaery Tommen ile evlendiğinde yeni kraliçenin kendisini alt edeceğinden korkarak Yüksek Rahip’e bir takım güçler vererek Margaery’nin yükselişinin önüne geçmeye çalıştı.

Yüksek Rahip de Margaery ve erkek kardeşi de dahil olmak üzere günah işleyen herkesi tutuklayama başladı. Fakat ne yazık ki Cersei kendi eliyle kendisine yeni bir düşman yaratmıştı çünkü Yüksek Rahip onu da tutuklattı ve Cersei hayatında hiç olmadığı kadar aşağılandı.


 

1 / Tahta Joffrey’i çıkartması

Cersei’nin en büyük hedefi tahta bir Lannister’ı oturtmak ve Westeros’a hükmetmekti. Ne yazık ki o tahta ilk oturan Joffrey oldu ve Cersei’nin bu seçimden pişman pişman olması uzun sürmedi. Joffrey Ned Stark’ı idam ettirerek bir savaş başlattı ve Cersei Joffrey’nin ne kadar tehlikeli bir kral olabileceğini göremedi. Joffrey gibi zalim bir insanı tahta oturtmak Lannisterlar’ın sonu oldu diyebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.