”Ha Babam Uzay”ın Adı Değişecek mi?

442

 

 

Show TV'de yayınlanacak olan "Ha Babam Uzay" dizisiyle ilgili Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz, dizide ’Ha Babam’ ibaresinin kullanılmasının durdurulmasını istedi.

İtirazı değerlendiren mahkeme, 100 bin TL teminat karşılığında dizinin adında ve bu diziyle ilgili tanıtım reklam duyurularında "Ha babam", "Hababam" ibaresini kullanmalarının tedbiren durdurulmasına karar verdi.

""HA BABAM" İSMİNDEN FAYDALANMAK İSTENİYOR"

İstanbul 4 Nolu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya "Hababam Sınıfı" romanının yazarı Rıfat Ilgaz’ın oğlu ve varisi Aydın Ilgaz ile taraf avukatları katıldı. Ilgaz’ın avukatı Murat Turhan, "Karşı taraf yeni bir diziye başlamaktadır ve başlarken "Ha babam" isminden faydalanmak istemektedir. Eser sahibi olarak ismini ve alametlerini kullanmayı yasaklama hakkımız vardır. Karşı tarafın amacı bunun bir hababam sınıfı gibi algılanmasını sağlamaktır. Bunu da şu an sağladıkları görülmektedir. İki gün sonra dizi bu isimle yayına girecektir. Bu yüzden ’Ha babam’ ibaresinin kullanılmasına tedbir konulmasını talep ediyoruz" dedi.

"HA BABAM"A TEDBİR

Dizinin yapım şirketi Süreç Filmcilik’in avukatı Aydın Kurban ise, dizinin Hababam sınıfı romanıyla alakasının olmadığını belirterek, "Bizim kullandığımız deyim ’Ha babam’ şeklindedir. Türkçe’de yaygın kullanılmaktadır. Hababam deyiminin Rıfat Ilgaz tarafından yaratılmış bir deyim olduğu kabul edilemez. Tedbir talebinin reddine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme, 100 bin TL teminat karşılığında dizinin adında ve bu diziyle ilgili tanıtım reklam duyurularında "Ha babam", "Hababam" ibaresini kullanmalarının tedbiren durdurulmasına karar verdi. Mahkeme teminatın yatırılması durumunda tedbir kararının İstanbul İcra Müdürlüğü tarafından yerine getirilmesine hükmetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.