Haftanın yorgunluğunu Reha Erdem’in sanatsal filmleriyle atmaya ne dersiniz? İşte sizlere hafta sonuna özel 5 Reha Erdem filmi…

Reha Erdem

1Kaç Para Kaç – 1999

Yıllardır büyük bir dürüstlükle idare ettiği küçük dükkanının kendisine kazandırdıklarıyla yetinen bir adamın hayatı, çağımızın en etkili gerçeği olan ‘para’ ile değişiyor. Selim, babadan yadigar giyim dükkanını yıllarca bir şekilde çevirmeyi başarmış, ailesini de pek sıkıntı yüzü göstermeden geçindirmiş, çevre esnafı tarafından sevilen ve güven duyulan bir adamdır. Ancak dürüstlüğün “enayilik” olarak adlandırıldığı günümüz için fazla iyidir. Taksiye kendinden önce binen yolcunun koltukta unuttuğu içi para dolu çantayla birlikte bu ikilemi fazlasıyla hissedecektir. Para çantasıyla birlikte kendisiyle de mücadele etmeye başlayan Selim, paranın getirdikleriyle birlikte kendi dönüşümüne tanıklık edecektir.

2Korkuyorum Anne – 2004

Korkuyorum Anne, Reha Erdem’in en farklı filmlerinden bir tanesi. Bu trajikomik film, Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri. Özgün sanatsal filmlerin adamı Reha Erdem’in Korkuyorum Anne filminin konusu şu şekilde: Bir kaza sonucu hafızasını yitiren Ali’nin imdadına ailesi ve yakın çevresi yetişir. Geçmişine dair hiçbir şey anımsayamayan bu adama yardımcı olmak isteyen mahalle sakinleri Ali’den daha fazla telaşlıdırlar. Zamanla bu uğraş karakterlerin dönüşümlerine sebep olur. Herkes insan olmanın anlamını bir bir keşfetmeye başlar. Üstüne kaybolan bir yüzük vakası da eklendiğinde vakit tüm karakterler için teker teker aynaya bakma vaktidir. Adından da anlaşılacağı gibi bir korku hikayesidir Korkuyorum Anne. Hayattan korkanların en başta annelerine, sonrasında ise sevdiklerine sığındığı bir hayatı, aslen hayatın ta kendisini resmetmektedir.

3Beş Vakit – 2006

Beş Vakit, dokunaklı konusuyla izleyeni büyüleyen bir film. Sinematografik açıdan da çok başarılı olan Beş Vakit, türk sinemasının en iyi filmlerinden bir tanesi. Bu başarılı filmin konusu şu şekilde: Zaman kavramının sadece beş vakit okunan ezan sesiyle hatırlandığı bir köy düşünün.. Geçimlerini besleyip büyüttükleri hayvanlardan sağlayarak doğal sistem içerisinde var olmaya çalışan insanlarla var olan bir köy… Anne babalarından farksız bir şekilde yaşayan üç küçük çocuğun, Ömer, Yakup ve Yıldız’ın büyümekle erken tanıştığı, yetişkinlikten kaçtıkça daha çok yaklaştığı bir köy… Bu üç çocuğu akranlarından farklı yapan nefret ve şiddetle çok erken tanışmış olmalarıdır. Nefretle olan tanışıkları kendi anne babalarına duydukları nefretle başlarken, hayata karşı edilen içten ve çocuksu bir sitemle büyüyüp giderler.

  Börü dizisinin yayın tarihi açıklandı - Video

4Hayat Var – 2008

Reha Erdem’in filmleri çok sanatsal ve durağan olduğu için her izleyici kitlesinin kaldırabileceği filmler değil. Düşündürücü olmasıda filmleri anlamayı zorlaştırıyor. Hayat Var, bu bahsettiklerimize örnek olarak gösterilebilir. Gemi sesi, durağan sahneler ve bu sahnelerin uzunluğu filmi kapattıracak gibi olsada aslında izleyiciyide içine çeker durumda. Bu muhteşem filmin konusu şu şekilde: “Hayat Var” adında barındırdığı manayı alaşağı ederken yine de her zaman bir umut olduğunu fısıldar adeta. Yatalak dedesi ve ihmalkar babasıyla birlikte yaşayan küçük Hayat, hikayedeki karakterler arasında hayatı en acı yolla keşfedendir. Her sabah babasının kullandığı sandalla şehrin diğer ucundaki okula gider, akşamının kör karanlığında sandalın geri gelmesini bekler Hayat. Babasının geçimini sürdürmek için yaptığı illegal işler, dedesini yatağa bağlayan ağır hastalığı, yeniden evlenen annesinin yeni yuvası, mahalle bakkalı… Hepsi üstüne üstüne gelir Hayat’ın, ama o hiç olmadığı kadar cesur olur her seferinde; bir an bile umudunu yitiremez.

5Kosmos – 2010

Sığınırcasına gittiği kasabada kendini yeni bir masala bırakan bir seyyahın hikayesidir Kosmos. Zamanın ve mekanların önemli olmadığı bir kasabadır burası, sadece insanlar önemlidir, söylenen sözler önemlidir. Çünkü herkes birbirini çok iyi tanır. Kosmos’un beraberinde getirdiği mucizeler, ölü çocukları bile diriltebilecek derecede “mucizedir”. Böyle böyle kısa bir süre içerisinde namı alır yürür. Şifa bekleyenler olur, aşkı dileyenler… Ancak hayat yine yapacağını yapar ve Kosmos’u talihsiz olaylar silsilesinin ortasına bırakıverir.

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.