Halil Ergün: “Maddi ve manevi yönden sarsıldım”

529
Mahkeme, oyuncudan 140 bin lirasını geri isteyen yapımcıyı haklı buldu. Kararda, “Oyuncunun işsiz kalması kaçınılmazdır. Çekilmeyen dizide oyuncunun emeği ve çabası yoktur” denildi. 4. bölümde yayından kaldırılan “Gün Akşam Oldu” dizisinin yapımcısı Gold Film, 140 bin TL’lik alacak için Halil Ergün’e İstanbul 6. İcra Müdürlüğü’nde icra takibi başlattı. Ergün de icra takibinin iptaliyle ilgili dava açtı. Gold Film de mahkemeye başvurarak Halil Ergün’den alacağına yüzde 40 icra inkâr tazminatı eklenmesini istedi. 
Halil Ergün mahkemeye gönderdiği cevapta, “İlk 4 bölüm çekildikten sonra bilmediğim nedenlerle oynadığım dizi yayından kaldırıldı. Maddi ve manevi yönden sarsıldım. Üzerime düşen bütün yükümlülükleri yerine getirdim. Sözleşmenin feshi nedeniyle bir sezon boyunca işsiz kaldım. Bu nedenle paranın 400 bin lirasını iade ettim. Davacı şirket talebinde haksızdır” dedi.
Ancak mahkeme, Halil Ergün’ün iddiasının aksine davacı Gold Film’in 140 bin lirayı alması gerektiği yönünde karar verdi. Oyuncularla film şirketleri arasındaki davalarda emsal oluşturabilecek bir karara imza atan mahkeme, dizi gerçekleşmediği için Halil Ergün’ün de herhangi bir emek ve çabasından söz edilemeyeceğine, paranın şirkete iadesine karar verdi. Mahkeme gerekçeli kararında, bir oyuncunun yıllarca işsiz kalmasının bile normal olduğunu belirtti. 
İtirazı değerlendiren Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi de mahkemenin kararını onadı. Yargıtay ilamında, “Dizi gerçekleşmediğinden oyuncunun emek ve çabası yoktur. Çekimi yapılmayan bölümler için oyuncu, 140 bin liralık parayı iade etmekle yükümlüdür” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.