“Harry Potter”ın Müzisyeni “Meryem”de Çalışacak

246

 

 “Harry Potter”, “One Day” ve “Bel Ami” gibi dünya çapında ses getiren filmlerde besteci ve aranjör olarak görev alan Youki Yamamoto, Atalay Taşdiken’in “Meryem” filminin müziklerini yapmak için İstanbul’a geldi. Yamamoto, Taşdiken’in 2009’da gösterime giren ve toplam 31 ödülkazanan ilk filmi “Mommo”yu izleyip çok etkilendiğini söyledi.
İkinci filmi “Meryem”in çekimlerini tamamlayan Taşdiken, filmin müziklerini yapmak için Yamamoto ile anlaştı. Taşdiken’le Yamamoto’nun “Mommo” filminin gösterildiği Çek Cumhuriyeti’ndeki ZlinFilm Festivali’nde tanıştığı öğrenildi. Festival sırasında yeni filmi “Meryem”in hikâyesini anlattığı Yamamoto, Taşdiken’e “Yeni projenin müziklerini yapmak isterim” dedi. Taşdiken de çekimlerden hemen sonra Yamamoto’yu İstanbul’a davet etti.
 
 
‘Mommo’dan etkilendim’
Taşdiken’in ilginç, derin ve çok sahici bir yönetmen olduğunu belirten ve Milliyet’e konuşan Yamamoto, şunları söyledi:
“Mommo’yu izlediğimde uzun süre etkisinde kaldım. Mommo, benim için Taşdiken’in bir sonraki filminin çok iyi olacağı garantisiydi. Onunla çalışmak çok farklı olacaktı, bunu biliyordum. Meryem’in kaba montaj görüntülerini izledim. Filmin bu hali bile bu çalışmanın çok zor ama çok iyi olacağını gösterdi.
Birçok Amerikan, Fransız, İngiliz filmlerinde çalıştım ama hiçbir yönetmen bana çalışmaya başlamamdan önce filmin çekildiği ülkeyi, oyuncuları, mekanları ve hatta yemekleri, yerinde hissetme olanağı vermedi. Taşdiken, bana böyle bir olanak sağladı ve bu besteci için çok özeldir. Meryem, gerçekten çok sahici bir film ve bu filmde çalışmaktan dolayı heyecanlıyım.”
 
Zeynep Çamcı oynadı
Filmde Meryem’i “Recep İvedik” serisinin ardından rol aldığı “Leyla ile Mecnun” dizisiyle dikkatleri üzerine çeken Zeynep Çamcı oynadı. Konya’nın Akşehir ve Beyşehir ilçelerinde çekilen filmdeİsmail Hacıoğlu, Mehmet Usta, Mustafa Uzunyılmaz, İpek Bilgin, Zerrin Sümer, Gafur Uzuner de diğer rolleri canlandırdı. İsmail Hacıoğlu’nun eşi Vildan Atasever de filmde konuk oyuncu olarak yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.