‘Hürkuş: Göklerdeki Kahraman’ beyaz perdeye uçuyor

47

Türk havacılık tarihinin öncü isimlerinden Vecihi Hürkuş’un hayatını konu alan biyografik “ Hürkuş: Göklerdeki Kahraman”  filmi, 25 Mayıs’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve ilk yerli uçağın üreticisi Vecihi Hürkuş‘u (1896 – 1969) Hilmi Cem İntepe canlandıracak.Filmin yönetmen koltuğunda ise Kudret Sabancı oturuyor. Başrol oyuncuları arasında Gizem Karaca’da bulunuyor.

Ertem Eğilmez‘in 1977 yapımı Gülen Gözler filmindeki ‘Vecihi’ karakteri de, Şener Şen‘in usta oyunculuğu ile zihinlere kazınmıştı.

Filme ilişkin açıklama yapan yönetmen Sabancı, “Onun hayatı maceralarla dolu, kurmaca değil, gerçek bir karakter Vecihi. Bu filmde onun hayatı ön plana çıkıyor. Bunu en iyi şekilde beyaz perdeye yansıttığımıza inanıyorum. Geniş bir kadro, güzel bir hikaye ve güzel bir prodüksiyonla çalıştık. Çıkan sonuç da gayet tatmin edici oldu” dedi.

Başroldeki Hilmi Cem İntepe ise, “Filmde çok büyük bir emek var. Sonuçta gerçek bir kahraman Vecihi Hürkuş. Onun ruhunu yaşamak, onunla aynı şeyleri hissetmek değişik bir duyguydu benim için. Bazı sahnelerde zorlandım. Ben de ilk kez izledim görüntüleri ve çok heyecanlandım” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin