İçinizi Isıtacak Bir Hikaye: Can Dostum (Intouchables) (IMDB 8,5/10)  

Son yıllarda Fransız sinemasının çıkardığı en başarılı yapımlardan biri kabul edilen Intouchables, gerçek hayattan uyarlanmış sıra dışı hikayesi ile sizi bambaşka dünyalara götürecek.

Başrollerini François Cluzet (Philippe) ve Omar Sy’ın (Driss) üstlendiği filmde, birbirine tamamen zıt iki karakterin, oldukça ilginç bir şekilde bir araya gelmesi ile başlayan hikaye, beyazperdede görmeye pek alışık olmadığınız samimiyette bir dostluğa dönüşüyor.

Talihsiz bir yamaç paraşütü kazası sonrasında felç kalan varlıklı iş adamı Philippe, hapisten yeni çıkan ve çalışmak gibi bir niyeti olmayan Driss’i bakıcı olarak işe alır. Bir tarafta serveti yüzünden kendisine sürekli yapmacık davranılmış Philippe, diğer tarafta daha önce hiç tanışmadığı bir kültürün içine giren Driss! Bu ikilinin birlikte giriştiği maceralar sizi derinden etkileyecek.

1Driss ve Philippe…

Yer yer hüzünlendiren, yer yer güldüren ve samimi dili ile izleyiciyi hikayeye ortak eden filmde engellere, dostluğa, sanata bakış açınız değişebilir. Driss’in rahat karakteri ve hayatı ciddiye almayan tavırları, aslında birçoğumuzun hissettiği ancak göstermekten çekindiği yanını ortaya koymakta. Bu sebeple kendinizden bir şeyler bulacağınıza emin olabilirsiniz. Yaşamaktan keyif almayan ve etrafındaki sıkıcı insanlardan bunalan Philippe’in, yeni dostu sayesinde büründüğü ruh hali sizi de kendine çekecek. Filmi izlerken Philippe’in mutluluğunu içselleştirdiğinizi ve dünyaya onun gözünden baktığınızı söylemek yanlış olmaz.

Ele aldığı konular bakımından hayatın birçok alanına dokunan, olguları birçok farklı bakış açısından, tatlı bir dil ile eleştiren yapım, müzik seçimleri konusunda da oldukça başarılı. Film bittikten sonra da tekrar tekrar dinlemek isteyeceğinize eminim.

2Gerçek hayattan

Filmi daha tatlı hale getiren diğer bir unsur da filmin galasına, hikayenin kahramanlarının da davet edilmiş olması. Gerçek hayattan uyarlanmış eserlerden daha çok etkilenen biri olarak, karakterlerin kendi filmini izlediğini ve mutlu olduklarını görmek, oyuncuların mükemmel performansını gerçek karakterlerin yüzlerinde hayal etmek bambaşka bir haz.

3Can Dostum

Ayrıca filmin gerçek hikayesine dair daha detaylı bilgiye sahip olmak, hayata ve yaşadıkları maceralara Philippe’in gözünden bakmak isteyenler için Philippe’in yazdığı Le Diable Gardien isimli kitabı tavsiye ediyorum. Philippe, yazdıktan sonra can dostuna adadığı bu kitapta, filmde Driss ismiyle tanıdığımız Cezayir asıllı Abdel’in hayatını nasıl değiştirdiğinden, yaşama tutunmasına sağladığı katkılardan ve birlikte yaşadıkları heyecan dolu onlarca maceradan bahsetmekte. Uyarlama eserlerin hem kitaplarını okumayı hem de filmlerini izlemeyi seven sanatseverlerin kaçırmaması gereken bir eser olduğu aşikar.

4Sosyal Sorumluluk

Tür olarak biyografi, komedi ve dram olarak değerlendirilen filmin bu unsurların tümünü taşıdığına hiç şüphe yok. Ayrıca film gelirlerinin %5’inin Association Simon of Cyrene isimli yardım derneğine bağış yapıldığını da belirtmek isterim.

Hafızanıza unutulmayacak bir film daha eklemek, Paris sokaklarından keyifli anılarla dolu duygusal bir maceraya tanıklık etmek isterseniz bu filmi kaçırmayın derim.

5Filmin keyifli fragmanını da izleyebilirsiniz;

İyi Seyirler…

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.