İdris Baba’dan Vartolu’ya Kadar Aynı: Çukur-Godfather Benzerlikleri

Son zamanların fenomen dizisi Çukur sezon finali yaptı. Herkes heyecanla yeni sezonda neler olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Merak içinde beklenen Çukur dizisinin senaryosu her bölümde tansiyon ve gerilim çıtasını yükselterek gitti. Bu kadar sürükleyici bir senaryonun oluşturulmasında en büyük pay hikaye yazarının ve senaristin tabiki. Fakat bir başka detay daha var ki o da aslında herkesi şaşırtacak cinsten. Aslında bir nevi uyarlama dizisi Çukur. Dünya film tarihinin en iyi film serilerinden biri olan Godfather ile birçok benzerlik içeriyor Çukur. Biz de karakterlerinden senaryosuna kadar benzerliklerini derledik ? İyi okumalar:

1Corleone-Koçovalılar

Öncelikle filmin hikayesi başlı başına bir racon ve mafya hikayesi. Aynı Godfather’da olduğu gibi bir aile var ve bu ailenin illegal yollar ile beslediği birçok mahalleli var. Bunca insanın ekmek yediği Koçovalı ailesi de geniş ve çok çocuklu aynı Godfather’da olduğu gibi.

2Don Corleone-İdris Baba

Eee Godfather dedik o kadar, en nihayetinde Baba’sız olmaz. Bizim de İdris Babamız var. “Zaten Çukur evimiz, İdris Babamız diye boşuna demiyoruz. Ercan Kesal’ın oynadığı baba rolü aslında tıpatıp Vito Corleone olmuş. Vakur duruşu tavırları ve bütün mahallenin saygı ve sevgisini taşıması bize Vito Corleoneyi hatırlatıyor.

3Sunny-Kahraman

İdris Baba’nın  çoluk çocuğu da çok aynı Vito Corleone gibi. İlk ölen oğlu Kahraman aynı Sunny gibi kurşunlanarak delik deşik edildi. Tipleri pek benzemese de yapımlardaki rolleri çok benzer.

4Silik Çocuklar

Ailenin silik çocukları da birebir kullanılmış. Corleone ailesinin silik ferdi Fredo’nun kendine bir yer edinemeyip ailenin aleyhine casusluk yapması, bizim Koçovalı ailesinin Selim’i de aynısının tıpkısı. Silik ve pek de sözü geçmeyen Selim Vartolu’ya bilgi sızdıran bir Koçovalı.

5Micheal Corleone-Yamaç Koçovalı

Esas oğlan nerde peki? O da var merakk etmeyin. Al Pacino’nun harika oyunculuğu ve karizması ile zirveye çıkardığı karakter Micheal Corleone’yi de çok benzer bir hikaye ile yerleştirmişler Çukur’a. Fransa’da yaşayıp evlenen sonra Türkiye’ye gelip barlarda kulüplerde gitar çalan Yamaç Koçovalı ailenin hiç beklenmeyen süt oğlanı aslında. Fakat bir anda iş başa düşünce Micheal Corleone edasıyla ortaya çıkıp dağın Yamaçlarından toplayıp aileyi yeniden zirveye çıkarıyor.

6Uyuşturucu Tacirleri

Ee bir de Vartolu var. Vartoli Sadettin. Büyük uyuşturucu işleri yapan Vartolu Sadettin Godfather’daki Solozzo’nun çok benzeri bir rol üstleniyor.Koçovalı ailesinin Corleone gibi silah ticareti yapması da benzerliklerde işin cabası.

7Suikast Sahnesi Benzerliği

Bir benzerlik örneği de filmdeki sahnelerden verelim. Don Corleone’nin hastanede uğrayacağı suikasttan kurtulması oğlunun odasını değiştirmes sayesinde gerçekleşirken, aynı hikaye Çukur’da İdris Baba’nın başına geldi. Sağolsun Yamaç oradaydı da odasını değiştirdi “Baba”’sının.

8Çukur Bonus:

Sadece Çukur-Godfather benzerliklerini kullandık ama Netflix dizisi Narcos ile de bir sahne benzerliği var Çukur’un onu da ekleyelim arada kaçmasın ?

Çukur: ShowTv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.