İlker Aksum: “Oyunculuk ayaklar altına alındı”

556
İlker Aksum dizilerle şöhret olmasına rağmen sektörün içinde bulunduğu duruma isyan etti. Çalışma saatlerinin ve dizi sürelerinin vahşileştiğini belirten Aksum, “150 dakikalık diziler görüyorum. Bu resmen vahşet. Bir haftada sinema filmi gibi dizi çekiliyor. Hal böyle olunca  birtakım sanatsal ilkeler ve  incelikler de yok oluyor” dedi.
Son zamanlarda dizilerin ihraç edilmesine de değinen İlker Aksum,  “Dizilerimiz ihraç oluyor diye kendimizi kandırıyoruz. Biz ancak Ortadoğu’ya satarız. Hadi İngiltere’ye satsınlar da görelim. 80’li yıllarda Brezilya dizileri bizde nasıl  iş yapıyorsa, bizim durumumuz da şimdi aynen öyle. Hüngür hüngür ağladığımız dizileri şimdi gülerek izliyoruz. Teknik anlamda birçok ülkeden çok daha ileriyiz. Ancak işin hızlanması ve fabrikasyona dökülmesiyle bu imkanları harcıyoruz” diye konuştu.
Dizi sürelerine RTÜK’ün mutlaka müdahale edip azaltması gerektiğini belirten Aksum, sözlerine şöyle devam etti: “Senede 70 dizi yapılıyor. Ancak baktığınızda 5’ini sayabilirsiniz. 30 saat çalışıp 6 saat mola verildikten sonra tekrar çekime gidiliyor. İtiraz ettiğinde de adın kaprisliye çıkıyor. Oyunculuk bu kadar mı ayaklar altına alındı. Sektörde herkes işini kaybetme korkusu yaşıyor.”
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.