İpek Tuzcuoğlu “Zeynep” Rolünden Çok Korktu

434

Bir süredir ekranlardan uzak kalan ipek tuzcuoğlu , "Ankara Yazı" filmiyle adından söz ettiriyor. Yeni projesini konuştuğumuz oyuncu , fazla disiplinli olduğunu , setlerde mesafeli davrandığını ve dedikoduyu sevmediğini anlattı.

– "Ankara Yazı"nın 12 Eylül Darbesi’ni anlatan diğer filmlerden farkı ne?

Sıkı yönetim döneminde , 1978 – 1980 yılları arasında geçen bir hikaye. Rahmetli Mustafa Pehlivanoğlu’nun yaşamını , tutuklanmasından idamına kadar olan süreci işliyoruz. Diğer 80 dönemi filmlerinden farkı; filmin odağında ideoloji ve ideolojik mücadele yok; sakat bir adalet mekanizması tarafından oğulları ölüme gönderilen bir ailenin duygu dünyasının , hamasete kapılmadan aktarılması var. Bir ailenin gözünden bakıyoruz dönemin acılarına ve hikayeye , ailenin dramını anlatıyoruz. Bir anne ve bir babanın , adil yargılanma hakkı tanınmayan , ne yazık ki idam edilen çocuklarının yanında durma ve yalnızlaşma halleri…

– Siz Mustafa’nın annesini canlandırıyorsunuz. Oynarken zorlandınız mı?

İlk kez , yaşamış bir insanı canlandırmak rolün zorlayan kısmıydı. Zeynep rolünden biraz korktum açıkçası. Hem hazırlanmak için kısa sürem vardı hem de yaşamış bir insanın tekrar beyaz perdeye yansıması ayrı bir sorumluluk. Anlaşmayı yaptım , 10 gün içinde çekimler başladı. Malatya Film Festivali’nde jüri üyesiydim , günde üç film seyrediyordum , gece gelip senaryo ezberliyordum. Yönetmen Kemal Uzun’un pozitifliği , işine olan aşkı , oyuncuyla kurduğu müthiş insani diyaloglar beni rahatlattı. Kemal Uzun en büyük destekçimdi.

– Ekranda bir süredir yoksunuz. “Keşke oynasaydım” dediğiniz diziler var mı?

İki favori işim var , ikisinin de içinde olmak isterdim. Ama şu anki mevcut halleriyle oynayabileceğim …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.