Irkçılık üzerine netflix’te izlemeniz gereken 7 film/dizi

1292
Portrait of human rights activist Malcolm X reading stories about himself in a pile of newspapers, circa 1963. (Photo by Three Lions/Hulton Archive/Getty Images)

 

Filmler ve diziler sayesinde kendimizden başka insanların tecrübelerine vakıf olabiliyoruz. Ve bu tecrübelerin anlatıldığı hikayeler ne yazık ki her zaman eğlenceli olmayabiliyor. Başkalarının hayatlarını izlerken onlarla empati kurabiliyor ve ırkçılık gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olabiliyoruz. Bugün size ırkçılıkla alakalı Netflix’te bulabileceğiniz yapımları derledik.

  1. Raising Dion (2019-)

Yüzeysel olarak baktığımızda Raising Dion bir annenin oğlunun süper güçlerini saklamaya çalıştığı eğlenceli bir TV dizisi olarak görülebilir. Ancak dizinin işleyişi içerisinde okul ortamında bile ırkçılık alt metni işleniyor.


  1. When They See Us (2019)

Gerçek olayları konu alan When They See Us ise ceza sisteminde adaletsizliği anlatıyor. 1989 yılında New York’ta Central Park’ta tecavüze uğrayıp öldürülen bir genç kadının cinayetinin, daha sonradan suçsuz oldukları anlaşılan 5 siyahi gence yıkılmasının hikayesini izlerken kanınız donacak.


  1. Dear White People (2017-)

Justin Simien’in aynı adlı filminden uyarlanmış olan dizide siyahi gençlerin, beyazların çoğunlukta olduğu Winchester Universitesi’ndeki hayatlarını konu alıyor.


  1. Self Made: Inspired By The Life Of Madam C.J. Walker (2020-)

Octavia Spencer’ın oynadığı dizi bu listedeki dizilerden biraz farklı. Siyahilerin tarihinin karanlık ya da trajik anları yerine Madam C.J Walker’ın etkileyici ve ilham verisi öyküsünü anlatıyor.


  1. Orange Is the New Black (2013-2019)

Sinema ve televizyon dünyasında hapishane hayatı ya 70’lerdeki gibi romantik olarak ya da bir hayatta kalma mücadelesi olarak gösterilir.Fakat Netflix yapımı Orange Is The New Black bambaşka bir bakış açısı getiriyor ve olayları ayrıcalıklı sınıftan beyaz bir kadın olan Nicky’nin gözlerinden anlatıyor.


  1. Time: The Kalief Browder Story (2017)

Jazy-Z ve Harvey Weinstein’in yapımcılığını üstlendikleri The Kalief Browder Story 16 yaşındaki Kalief Browder’ın hikayesini anlatıyor. Kalief bir sırt çantası çalmakla suçlanıyor ve mahkemeyi beklerken 3 yıl boyunca hapishanede zor şartlarda yaşıyor.


  1. Who Killed Malcolm X? (2020)
Portrait of human rights activist Malcolm X reading stories about himself in a pile of newspapers, circa 1963. (Photo by Three Lions/Hulton Archive/Getty Images)

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Who Killed Malcolm X’te  Malcolm X cinayetinin şüphelisi olan 3 adama ve hikayelerine yönelik sorular irdeleniyor. Belgeselde araştırmacı Abdur-Rahmen Muhammad cinayetle ilgisi olabilecek herkesle röportajlar yapıyor. Tarihin en bilinen siyahi liderlerinden olan Malcolm X’in öldürülmesi ile alakalı çarpıcı detaylara yer veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.