İzleyeni Eve Kilitleyen 10 Yabancı Dizi

1041

Yorgun bir günün ardından kendinizi rahatlatmak ve dinlenmek için, sıkıldığınız zamanlarda vaktinizi doldurmak güzel vakit geçirmek için birçok yol ararsınız. Yine sizleri düşündük ve birkaç dizi önerisiyle geldik..

1Famil Guy

Amerikan kültürü ile bezenmiş animasyon televizyon dizisidir. Quahog, Rhode Island şeklinde kurgulanmış şehirde  Peter ve Lois başta olmak üzere,çocukları Meg, Chris ve Stewie ve köpekleri Brian’dan oluşan Griffin ailesini konu alıyor. İnce göndermelerinde yer aldığı dizi tam bir kahkaha tufanı. Karakterler en özgün biçimde yaratılmış ve hepsine belirgin özellikler verilmiş.

2Fringe

Amerikan yapımı bilim kurgu dizisidir. 2008 başlangıçlı dizi 2013 yılında final yapmıştır. Bu uzun soluklu diyebileceğimiz dizi Toronto,New York ve Kanada gibi şehirlerde çekilmiştir. Ülkemizde ciddi bir fan kitlesi bulunan dizi hala beğeniyle izlenmekte. Çokça soru işareti barındıran film beyin yakan diziler köşesinde de yerini alabilir. FBI tarafından kurulan fringe adlı ekip üzerinden gelişen dizi bir solukta izleyebileceğiniz akıcı dizilerden.

3Hannibal

Hannibal, çok ciddi beğeni toplayan Amerikan yapımı bir gerilim dizisidir. Dizideki karakterler Thomas Harris’in Red Dragon adlı kitabından uyarlanmıştır.  Özel ajan  Will Graham  özel yetenekleri olan bir adamdır. Suçluların profilini çıkarmada uzman olan Graham’in özgün düşünme biçimi empati duygusuyla birleşerek çok farklı sonuçlara sebebiyet vermiştir. Bu durum üzerinden gelişen dizide sembolik birçok şey görürüz. Çok fazla metafor barındıran dizi izleyeni içine çeker durumda.

4Black Mirror

İngiliz yapımı olan bu dizi, drama,macera ve bilim kurgu gibi konulara yer vermekte. Her bölümünde farklı konular ve oyuncular üzerine yoğunlaşan dizi çok farklı mesajlar barındırarak dünyaya başka bir perspektiften bakmamıza sebep oluyor. Ütopik dünya kıvamında tasarlanmış dizi bazı bölümlerinde çok fazla tepkiye neden olmuştur. Özgün hikayeler barındıran diziye hayran olmamak mümkün değil.

5Dexter

Dexter, Amerikan yapımı bir suç,dram ve gizem dizisidir. Gündüzleri adli tıpçı geceleri ise bu durumun aksine bir seri katil olan Dexter Morgan’ı konu alıyor. Dizi Jeff Lindsay‘in Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlamadır. Birçok eleştiriye maruz kalmış bir dizidir. Çünkü karakter toplumla birleşmeyerek kendi iç çatışmasına odaklanmıştır.

6Lost

Lost, Amerikan yapımı bir dram dizisidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir. Birbirinden farklı karakter öyküleri taşıyan dizi 6 sezonluk bir ömre sahiptir. Finali ile herkesi şaşkına çeviren ve bir o kadar da üzerek ciddi eleştiriye maruz kalan dizi kesinlikle izlenmesi gereken kült bir dizidir.

7Prison Break

Amerikan yapımı soluksuz bir aksiyon dizisidir. Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows’ u kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini farkedip işi kendisi halletmeye karar vermesiyle  kusursuz denebilecek  hapisten kaçış planı hazırlamasını konu alıyor. En iyi diziler içerisine koyabileceğimiz bu dizi izleyene göz kırptırmıyor.

8House

Amerikan yapımı medikal drama dizidir. New Jersey eyaletindeki bir hastanede bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman doktor Gregory House ve üç kişilik ekibinin hastanede başlarından geçen olaylar anlatılmaktadır. Farklı tedavi biçimleri olan Dr. House izleyenin idolü haline gelmekte. Zekidir ve mütevaziliği hayatından çıkarmış bir karakterdir. Ancak ilginç bir sempatikliğe sahip karakter izleyeni farklı duygular içerisine sokabilmekte.

9Supernatural

Supernatural, çoğu zaman korku içeren ancak gerilim ve drama da yer veren bir dizidir. Birbirine bağlı iki kardeşin hayalet avcılığını konu alan bir dizidir. Şeytani varlıkları, hayaletleri barındıran dizi tanrısal anlamda da birçok sembole yer vermekte. Her bölümü ayrı bir heyecan içerisinde geçen dizi özgün hayali karakterlerle bezenmiş.

10Breaking Bad

Amerikan yapımı drama dizisidir. Bir lisede sıradan bir Kimya öğretmeni olan Walter White’ın değişen dünyasını konu almakta. Akciğer kanserine yakalanan White ailesini geride bırakmanın verdiği hüzünle gelişen bir olay sonucu uyuşturucu işine girer. Uyuşturucu piyasasında son derece sevilen mavi meth üretmeye başlar ve para kazanarak başka biri haline gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.