En iyi yönetmen Oscar’ını, 1935, 1940, 1941 ve 1952 yıllarında kazanmış, Amerikalı Yönetmen John Ford, Western türü filmleriyle tanınmıştır. İşte John Ford’un en önemli 5 filmi..

John Ford

1Cehennemden Dönüş (Stagecoach) – 1939

Bir menzil arabasında yolculuğa çıkan bir grup insan, Geronimo’nun bölgede savaş yolculuğuna çıktığı haberiyle zor anlar yaşayacaktır. Sarhoş bir doktor, iki kadın, banka müdürü ve ünlü Ringo Kid’in de aralarında bulunduğu yolculuklar, oldukça gerilimli bir atmosfere bürünür. Bu yolculuk esnasında kısıtlı bir alanda kısıtlı imkanlarla hayatta kalmaya çalışacaklardır.

2Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath) – 1940

Gazap Üzümleri, Amerika’ya büyük hasarlar veren Büyük Ekonomik Buhran döneminde geçen bir hikayeye odaklanır. Doğup büyüdükleri yerden kuraklık, işsizlik ve ekonomik ve sosyal kriz nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Joad ailesinin yaşadığı sorunlar ancak başka bir şehire gittiklerinde çözelebilecek cinstendir. Joad ailesi bu yüzden California’ya göçmeyi seçer. California ekonomik buhrandan binlerce insanın umut kapılarını araladığı yer olmuştur. Joad’ların durumu da farklı değildir. Burada iş, yiyecek yemek ve bir gelecek hayalleri içerisinde olacaklardır.

3Apaçi Kalesi (Fort Apache) – 1948

Amerikan Sivil Savaşı bitmiştir ve son derece saygı duyulan bir asker olan Kirby York ülkenin izbe bölgelerinden birindeki Fort Apache’nin güvenliğini sağlaması için görevlendirilen Albay Thurday’e eşlik etmesi için atanır. Albay Thursday son derece bencil ve egoist bir adamdır ve kaleye kızı Philedelphia’yı da alıp gelir. Sürülmüş olmaktan dolayı bir hayli sinirli ve hırslı olan Albay Thursday, kısa bir süre içerisinde kalede katı bir disiplin ortamı oluşturmaya çalışacaktır. Kirby York’un tüm uyarılarını görmezden gelen Thursday kendisi başta olmak üzere çevresindeki herkesi büyük bir Apaçi tuzağının içerisine sürükleyecektir.

  Meryem 27.bölüm özeti ve fotoğrafları

4Çöl Aslanı (The Searchers) – 1956

Çöl Aslanı, Frank S. Nugent’ın Alan Le May’in 1954 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmde, ırkçı bir savaş gazisinin kızılderililerin kaçırdığı yeğenini aramak için yollara düşmesi, yıllar süren bu arayış sırasında onu harekete geçiren amacın gittikçe daha tartışmalı bir hale gelişi konu ediliyor. Film çıktığı yıl yani 1956’da ilgi görmesede yıllar geçtikçe prestij kazanarak bir klasik haline gelmiştir. Kimi eleştirmenlere göre Çöl Aslanı, John Ford’un başyapıtıdır.

5Kahramanın Sonu (The Man Who Shot Liberty Valance) – 1962

Shinbone kasabasının eski senatörü Ranse Stoddard uzun zamandır uğramadığı bu kasabaya eski arkadaşı Tom Duniphon’un cenazesi sebebiyle geri döner. Karısıyla birlikte trenden inmekte olan senatörün çevresini halk ve gazeticiler sarmıştır. Gazetecilerden biri tarafından “Liberty Valance’ı öldüren adamın ismini nasıl aldınız?” sorusuyla geçmişe dönen adam, anılarını hatırlamaya başlar. Bu esnada bir flashback’le geçmişe dönen izleyici, Ranse’ın Shinbone kasabasına ilk geldiği günden son güne kadar neleri değiştirdiğine ve azılı suçlu Liberty Valance’ı nasıl durdurduğuna tanık olur.

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.