Kanuni Firuze’yi Saraydan Kovdu

967

 

Geçen bölümlerde Firuze'nin sırtındaki dövmenin "Acem diyarında Safevi hanedanının işareti" olduğunu öğrenen Hürrem Sultan, Sultan Süleyman'a Firuze'nin casus olduğunu söylemişti. Gönlünü verdiği Firuze'nin casus olduğunu anlayan Sultan Süleyman, bu hafta Firuze'yle konuştu. 

Sultan Süleyman'a isminin Firuze Begüm Han ve Safevi Hanedanlığı'na mensup bir sultan olduğunu söyleyen Firuze, Şah Tahmasp ile kendi babasının kardeş olduğunu da açıkladı. Firuze Hatun, kendisini savunurken, "Casus olmam imkansız çünkü hiçbir hükümdar ailesinden bir kadına bunu yaptırmaz" dedi.
 

Ancak Firuze'nin anlattıklarına rağmen kendisini bir daha görmek istemediğini söyleyen Sultan Süleyman saraydan gönderilmesini emretti. Rüstem Paşa, haber salarak Acem diyarından Safevilerin Firuze'yi karşılamasını sağladı. Ormanlık bir alana götürülen Firuze'yi siyah elbiseler içindeki çok sayıda Safevi askeri büyük bir saygıyla karşıladı.

FİRUZE'NİN GERÇEK İSMİ ORTAYA ÇIKTI

Firuze'nin gerçek ismi de o karşılama sırasında ortaya çıktı. Safeviler'in askeri Firuze'ye "Hümeyra Hatun" diye seslenerek, "Şah Tahmasp hazretleri ve Firuze Begüm Han sizi çok merak ettiler" dedi. Safevi Hanedanlığı'nın mensubu olan Firuze kendisini karşılayanlarla birlikte yola çıktı.

Firuze Hatun'un saraya ne için geldiği ise dizinin önümüzdeki haftaki bölümünde yanıt bulacak…

İşte O Sahne:

izlemek için tıklayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.