Karakomik Filmler gişede çakıldığı kadar kötü mü?

16

Bütün dünya milletleri olarak evde oturmaya teşvik edildiğimiz günlerde Cem Yılmaz’ın gişede çakılan (toplam izleyici sayısı yaklaşık 700.500 kişi izlemiş) son filmi Karakomik Filmler (2 Arada ve Kaçamak) Netflix’te izleyiciyle buluştu ve sinemada gitmeyi tercih etmemiş olan biz sinema severler ise filmleri görür görmez elbette izledik.

Açıkçası sosyal medyada filmlerle alakalı o kadar kötü eleştiriler okumuştum ki gerçekten çok kötü filmler bekliyordum. Özellikle Cem Yılmaz’ın hemen her filminde aynı kadroyu kullanmasının (Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur) artık kabak tadı vermeye başladığını inkâr edecek değiliz. Ancak bazı senarist ve yönetmenler bazı oyunculardan vazgeçemiyorlar. Örneğin Gülse Birsel de Hasibe Eren ve Sarp Apak’tan asla vazgeçmiyor, malumunuz.


Her neyse konuyu dağıtmadan Karakomik Filmler incelemize geçelim.

2 Arada

Karakomik filmlerin ilki olan 2 Arada tamamen karakter odaklı ilerleyen 1 saatlik bir film. Aslında ana karakter Ayzek’in kendisi (eskinin meşhur Aşk Gemisi adlı dizisindeki ünlü karakter) tam anlamıyla bir psikolojik gerilim filmi karakteri. Her insanın içindeki karanlık tarafın az biraz teşvik edilmesiyle nasıl ortaya çıkabileceğini gözler önüne sermiş. Ayzek ekseninde gelişen olaylar ile verilen ciddi mesajlar var. Cem Yılmaz artık senarist olarak iyice pişmiş ve psikolojik gerilim yazıp çekerse oldukça başarılı olabilir. Gerçi Ayzek’in psikolojisinin tamamen bozulduğu ve sanrılar gördüğü sahneler biraz da olsa Sarmaşık filmini hatırlattı. Yine de derinliği ve temeli olan, izleyiciye o duyguyu geçirebilen güzel bir karakter yaratmış ve gayet de iyi canlandırmış. Biz 2 Arada’yı beğendik, gereksiz sahnelerin olmadığı, güzel çekilmiş, güzel oynanmış ve alt metni dolu olan bir film.

Kaçamak

İlk filmin kasvetinden sonra biraz da gülelim diye çekilmiş gibi duran ve gerçekten de komik bir film. Elbette bu filmde de oldukça fazla mesaj ve gönderme var. Cem Yılmaz Uzaylılar konusuna bildiğiniz gibi ilk stand up gösterilerinden beri takık ancak bu filmde Uzaylı varlığı aslında ana konu değil. 4 erkeğin son zamanlarda meşhur olmuş detoks kamplarından birine giderken evdeki hanımlara söyledikleri yalanlar ve sonrasında başlarına gelen Uzaylı hadisesi dolayısıyla yaşadıkları tuhaflıklar üzerinden ilerleyen bir konu var. Ve evet komik! Absürd ama gerçekten komik! Küfür ve iğrençlik olmadan -küfür elbette hiç yok değildi ancak gündelik hayatımızda hemen hepimizin kullandığı ölçüdeydi- insanların gaz çıkarması, geğirmesi ya da tuhaf sesler çıkarmasına odaklanmadan, insanların görünüşlerini ya da kabalıklarını komedi malzemesi yapmadan izleyiciyi “yok artık” diye güldürmeyi başarmış Cem Yılmaz. Almak isteyene elbette çokça mesaj da yok değil.
Sonuç olarak biz Karakomik Filmler’i beğendik, evladiyelik ve nesillerden nesillere aktarılacak birer başyapıt olduklarını söyleyemeyiz. Belki 2 Arada Türk Sineması’nda psikolojik gerilim olarak yer edinebilir ve hatırlanabilir ancak yine de evlerimize kapandığımız bu günlerde keyifle izleyeceğiniz filmler, tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.