Market Camındaki İlandan Kuzey Efsanesine

661

 

 
 
“Bu portrenin girizgâhı 2002’de yazılsa “Kıvanç Tatlıtuğ dünyanın en iyimodeli seçildi. Ve Paris’e uçtu…” diye başlar, uzar giderdi. Sık rastladığımız hikâyedir;mankendir dizi oyuncusu olur, bir dizide türkü mırıldandı diye albümyapılır. Bu yola yeni girenleri üzmek, spoiler vermek istememama genelde sonu hüsrandır, o işler patlar. Bir de nadir gelişen Osasuna atakları vardır ki bu ataklarmutlak gol ile sonuçlanır. Teşbihte hata olmaz, Kıvanç Tatlıtuğ beklenmedik bir Osasuna atağıdır. Kendi meslektaşlarının dahi “Oldu bu çocuk” diyerek seyrettiği adamdan sadece “oyuncu” diye bahsetmek ayıp olur, eksik gelir, tesadüfen oyuncu dersek, oraya sığmayabilir. 
 
BASKETÇİ OLACAKTI
 
1983 Adana doğumluymuş, Akrep burcuymuş. Akrep dediğin etrafını yakar yakmasına da kendini de ateşe atar. Tamda Kıvanç Tatlıtuğ’un soyunduğu rolleri anlatıyor burcu, lakin bu genç adamın oyunculuğu nereden geliyor? Sadece burçtan kaynaklanıyor olamaz. Ta kaburgalarının arasından bir şey onu bu rollerde bu kadar sahici kılıyor. Beş kardeşlermiş, Kıvanç “4 numara.” 
 
1997’de gelmişler İstanbul’a. Liseyi Adana’da başlayıp İstanbul’da bitiriyor. Adana’dan sonraİstanbul’da da basket takımlarındaki yeri hazır, bir hayali var: NBA’e gitmek. Ama ani bir sakatlıkla basketbola veda ediyor. Potadan dönen kariyerine son şeklini verense annesi; Beylikdüzü’nde bir marketin camında mankenlik ilanını görünce oğlundan habersiz fotoğrafları ajansa yollayıveriyor. (Bu da tamdizi senaryosu gibi!) 2002’de BestModel Of TheWorld seçiliyor ve artık podyumlara adımatıyor. Ama çok da uzatmıyor bu kariyerini, hepi topu 3 yıl. Çünkü dizi teklifleri var ve oyuncu olmak istiyor. “Gümüş” dizisindeMehmet, “Menekşe ile Halil”de Halil, “Aşk-ıMemnu”da Behlül, “Ezel”de façalı psikopat Sekiz onun aktörlük taşları. Ve Kuzey. 
 
ARTIK KUZEY GİBİ KONUŞUYORMUŞ
 
Tatlıtuğ, “Ezel’deki 8’den sonra en sevdiğim karakter” diye anlatıyor Kuzey’i. Kardeşi okusun diye yok yere cezaevine giren ve hayatı hızlandırılmış drama dönen genç bir adamı canlandırıyor. Öyle sahiplenmiş ki karakterini, zaman zaman onu “O da çok isterdi adamgibi askere gitmeyi. Şimdi sokakta dövüşüyor. Behlül kendini çok seven bir tipti. Kuzey’in ise bir karakteri, hayata karşı bir duruşu var. Bu yönüyle daha hoşuma gidiyor Kuzey” diye anlatıyor. Arabesk bir karakter olduğunu, repliklerinin arabesk olduğunu düşünenler var. Ama o arabeskliğin de hakkını veriyor. “Böyle şeyler gerçekten yaşanıyor” derken, Kuzey onun oğluymuş gibi, “Burada bir insanın hayat hikâyesi var” diyor. Kuzey-Güney’deki karakterler gri. 
 
Yani herkes haklı! Erkan Oğur bağlamayı nasıl çalar, bilirmisiniz? Gövdesinden ayrı bir parça değildir o bağlama. Kıvanç Tatlıtuğ da Kuzey’e göbekten bağlı yaşıyor. “Git ara bul getir”i çaldığı sahneyi hatırlayın, “Benden bu ömrü çalanı getir, beni bu hallere koyanı getir” diye o türküyü söylerken, acaba Kuzeymi Kıvanç’tan rol çalıyor, Kıvançmı Kuzey’den? Geçenlerde Esin Övet yazdı, bir yerde görmüş, artık Kuzey gibi konuşuyor, onun gibi davranıyormuş. Belki de hayatını şimdi Kuzey’le paylaşıyor. Bir sihri var, o canlandırınca Behlül’ün boş kafalılığına da inanıyoruz, 8’in psikopatlığına da, Kuzey’in dramına da. Bütün o replikleriyle, vücut diliyle ileri seviyede bir Apaçi de olabilirdi. 
 
‘ONLY ALLAH CAN JUDGE ME’ 
 
Nitekim, Türk gençleri de rol model arayışı içinde. Kuzey’in işaret parmağıyla cep telefonunu kulağına yapıştırarak konuşmasımoda olmuş. Neyse ki ülkemizin bilimadamları işin peşinde ve tepkilerini gösteriyorlar da içimiz rahat. Sakarya Üniversitesi Elektronik Mühendisliği profesörlerinden, hemde bölümbaşkanı Osman Çerezci’ye göre RTÜK Kıvanç Tatlıtuğ’un konuşma şekline müdahale etmeli. 
 
Elin adamı Norveçli balıkçının peşinden koşar, bizimkiler de Kuzey’in. Listeye eklemelerimolacak: Kuzey’in cebinden çıkardığı paraları başparmağıyla sayması, dakikada 3 kere boynunu kıtlatması, burnunun kenarını işaret parmağının ucuyla kaşıması da incelensin. RTÜK bunları incelerken, bıraksınlar da biz eski birmankenin aktörlük basamaklarını çıkmasını seyredelim. En nihayetinde kolunda “Only Allah can judge me” dövmesi olan bir adamdan bahsediyoruz. Ne kadar sahte olabilir? Başta dedik ya, bazen soldan sürpriz bir orta gelir, Osasuna atağı gelişir ve gol olur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.