Mehmet Aslantuğ ”Veda”yı Anlattı

614

 

 
 
“Hanımın Çiftliği”nden sonra yine bir dönem dizisindesiniz. Sizi daha çok dönem dizilerine yakıştırdıklarını mı düşünüyorsunuz?    
 
– Sanmıyorum. Tercihlerimi daha özel işlere göre yapıyor ve olabildiğince seçici davranıyorum. Belli aralıklarla çalışıyor olmamın da nedenidir bu aynı zamanda. Kişisel tasarrufumun, inandığım doğrular adına duruşumun da beslediği bir sonuçtur belki; ama daha çok şudur: “Hanımın Çiftliği”ndeki Muzaffer Dinçaslan da, “Veda”daki Mehmet Reşat da belirli bir yaş aralığını temsil eden karakterler. Gençlerde alternatif daha fazla. Bizdeyse daha az. Bu kadar basit!
 
Roman uyarlamaları daha mı samimi geliyor size?        
 
– Birçok roman uyarlaması bugüne evrildiğinde kendi izleğinden de kopup daha başka bir şeye dönüştüğü için, dönemine uygun ve saygılı işlere benim de ilgim, saygım var elbette. 25 yılı aşkın süredir üretimin her alanında sorumluluklar aldım. Son beş altı senedir, malum hırslar nedeniyle de özellikle günümüz hikayelerinin, hepsi bir arada travmalarla ve hayli yapay gerekçelerle sulandırıldığını, bu tavrın seyirciyi de olumsuz etkilediğini, biraz dikey dramatik tatlarla ilişki kurmaktan hızla uzaklaştırdığını görüyorum. Açık büfe önünde, tabaklarını tıka basa doldurup biraz tırtıkladıktan sonra masada bırakan, her şey dahil tatilcileri gibiler! Buradan çıkmamız gerek!
 
Ayşe Kulin’in eseri olan “Veda”da aslında yazarın büyük dedesi Ahmet Reşat baş kahraman… Dizide siz oynuyorsunuz diye mi karakterin ismi Mehmet Reşat oldu?
 
– Ben müdahil değilim. Böyle şeylerden de utanırım. Fatih Aksoy’a sorman gerek! Fonetik olarak daha etkili olacağını düşündü herhalde.
 
ROMANCILARIN MİRASÇILARI “TAMAMEN DUYGUSAL” DAVRANIYOR
 
İzlenme oranları ve devamlılık gibi konularda çekinceniz var mı?
 
– Medyapım’ın olağanüstü lojistik hazırlıkları ve titizliğine, Kanal D’nin ekranına taşıdığı işlere duyduğu saygı ve inanca bakınca, biz de ekip olarak kendimizi daha iyi hissediyoruz. Umarım seyirciye de öyle geçer!
 
Roman uyarlamalarında ana hikaye omurgasına sadık kalınmaya çalışılsa da yan karakterler artıyor, bazen hikayeden sapılabiliyor. Bu konuda endişeniz oldu mu peki başlarda?
 
– Olmaz mı… Elbette büyük cümlelerin zahmeti de büyük oluyor. Bu zahmet bazılarının işine gelmiyor ya da güç, zaman, para gibi birçok faktör yetersiz kalıyor. Romancılar veya mirasçıları da, kontratların “tamamen duygusal” tarafından etkileniyorlar tabii, birçokları gibi. Teknik standartlar kendi çıtasını gittikçe yükseltti ama içerik meselesinde durum öyle değil maalesef! Bu, az önce bahsettiğim, rekabetin şiddetine ve kaybolup gitme korkusuna endeksli bir ruh halinden de kaynaklanıyor.
 
İlk bölümü 20 günde çektiğinizi duydum. Haftalık periyotta nasıl olacak? 
 
– Özenerek çekilen bir iş. Ekonomik olarak da kolay değil. Herkese önemli sorumluluklar düşüyor. Bu ana kadar zamanı verimli kullanmaktan daha alâ öncelikler vardı, ilk iki bölüm için onu kullandık diyelim. Ama, haftalık periyodun gerçekleri de çok net olarak ortada duruyor işte! Ona ayak uydurmanın en insani koşullarını bulmanın, ona göre davranmanın ve bu arada iyi bir iş çıkarmanın da gereğini yapmak gerek! Bu denklem bile endişe vericidir çoğu zaman! Bazı düzenlemelerle aşılacak, aşılmalı da zaten!
 
En büyük endişeniz hangi noktada ortaya çıkıyor?
 
– Zaman kullanımıyla performans ilişkisinde ortaya çıkar en çok… Tüm mekanlarınız, bütün aksesuvar ve kostümleriniz tasarım olacak, herkesi aslına uygun ya da yakın giydireceksiniz; araç gereç, atlı arabalar, çekicilerle gecenin köründe bir yerden başka bir yere taşınacak, mümkün olduğunca fire vermeden garları, meydanları aslına uygun hale getirmeye çalışacaksınız. Montajı, revizyonu, müziği vb. tamamlayarak bir haftada yayına hazır hale getireceksiniz. En büyük endişe budur! 
 
OLMAYAN PARANIN BAKANI! DÜŞÜNMEK BİLE YORUCU
 
Ahmet Reşat Bey, gerçek hayatta karşılığı olan bir karakter. Osmanlı’nın son maliye bakanı/nazırı. Ayşe Kulin ile belgeler üzerine konuştunuz mu ya da büyük dedesi hakkında fikir paylaşımında bulundunuz mu?
 
– Hayır, bulunmadık. Roman yeterince açıklayıcı, tarif edici zaten. Bizim taraf emaneti alırken, senaryo dediğimiz ikinci bir metin, yeni bir anlatım devreye girer, malum. Sinematografik öğelerin işleyeceği bir çalışmadan geçirilir; iş biraz ayrışır ve yeni bir kreatif süreç başlar. E biz de o süreçte şekillenir, şekillendiririz. Aklı ve yeteneği olana bu sürecin yetmesi gerek. Neticede belgesel çekmiyoruz!
 
Mehmet Reşat dizinin ilk bölümünde Osmanlı’ya Maliye Nazırı oluyor. Onu gözünüzün önüne getirdiğinizde ne düşünüyorsunuz?
 
– Mehmet Reşat daha doğmadan, mali yapı çoktan iflas etmiş. Devlet borçlarını ödeyemiyor. Alacaklı olan batı ülkeleri, Osmanlı’nın değil savaş, olağan giderleri bile karşılamaktan aciz, son derece cılız üretim gelirlerine, doğal kaynaklarına el koymuş. Malum, Düyun-u Umumiye dönemi… Üstüne 1. Dünya Savaşı mağlubiyetinin yükleri, kayıpları… 600 yılı aşkın bir imparatorluğun başkenti işgal edilmiş, esir düşmüş! Böyle bir ortamın Maliye Nazırı olmak… Olmayan paraya bir bakan olmak! Düşünmek bile yorucu!
 
Rol arkadaşlarınız Fahriye Evcen, Maral Üner, Jale Arıkan, Burak Yamantürk, Burç Kümbetlioğlu ve Alma Terzic… Bir dönem dizisi için yıldızlar takımı kuruldu diyebilir miyiz? Sizin rol arkadaşlarınızla ilişkileriniz nasıl?
 
– “Evet, kuruldu!” demem! Demememiz gerek; çünkü böyle tarifler hayli izafi kalıyor! Kendimizi böyle tariflemeyi bırak, aklımızdan bile geçirmemiz anlamsız. Ama iyi bir kadromuz var. Bu hikayeyi taşıyacak, sorumluluklarının bilincinde bir kadro. İlişkilerimiz, işe aidiyetimiz, beklentimiz ve ümidimiz tam! 
 
TARİH BİLGİM ORTALAMANIN BİRAZ ÜSTÜNDEDİR, O KADAR
 
Mehmet Reşat, “Veda” romanında her ne kadar Osmanlı Devleti’ne tam bağlı bir karakter olsa da, sonunda bir şekilde millilerin safına geçiyor. Siz bu konuda hikayede ne öngörüyorsunuz?
 
– Yakın tarihimiz fikir ayrılıklarına, farklı bilgi ve belgeye epeyce malzeme oluyor, daha da olacak gibi! Çok tartışılan bir dönem. Büyük mirasların tartışmaları da uzun ve zaman zaman büyük oluyor! “Veda”dan ve Mehmet Reşat’tan bakacak olursak; onun için pek kolay değil! Padişaha bağlı. Onu hasım ilan edecek bir tavrın adamı değil. İttihatçılar, hiç zamanı değilken ve devlet kan revan içindeyken, neredeyse galipleri belli bir Cihan Harbi’ne sürüklüyorlar memleketi. Bu, “Ulu Hakan mı, Kızıl Sultan mı?” diye tartışılan Abdulhamit’in, o şartlarda herhalde yanaşmayacağı bir macera: Ama kurmayları yaptı! Onlar da Almanya’nın yanında savaşa girmeyi Osmanlı’nın eski siyasi ve ekonomik gücüne ulaşmasında hızlı bir yol olarak gördüler muhtemelen; satın alınmadılar. Lakin öyle olmadı, olmuyor! Ülke üzerinden kumar oynanmıyor! Bu, Mehmet Reşat’ın da gördüğü gerçekler, Mehmet Aslantuğ’un da! Fakat kendi adıma konuşacak olursam, çok net olarak inancım şudur: Sistem çürümüş, kokuşmuş! Ulemalık bile babadan oğula geçiyor! Sadece işgale karşı mücadele etmek değil, asırladır birikmiş, yerleşmiş sorunları başka bir yol haritasıyla çözmeye çalışan, Mustafa Kemal başta olmak üzere o iyi yetişmiş kadroların da gördükleri, bildikleri gerçekler var elbette! 
 
Mehmet Reşat bir kenara siz tarihle ne kadar iç içesiniz? Yakın tarihe inanılmaz hakimsiniz. 
 
– Ortalamanın biraz üstündedir, daha fazla değil. Bizde ortalama bilgi seviyesi düşük olduğundan, ihtisas sahibiymiş gibi gelebilir, yanıltmasın! Sosyal bilimlerde de, pozitif bilimlerde de öyle sert düşüşler yaşadık ki -özellikle darbe sonrası dönemde- olacak gibi değil! Bilgiden, onun tetiklediği cesaretten korkmuş ve ona göre davranan yönetici zümre de kestirmeden, emek harcamadan, bilgi sahibi olmadan gelecek kurmaya çalışan geniş kitlelere bakıp gurur duyuyor mudur acaba? Neye hizmet ettiği belli olmayan bilgi eksikliği/ kirliliği arasında sıradan birkaç paragrafımın özel bir kıymeti yok. Daha iyi yetişmeye, yetiştirilmeye hakkımız vardı! Hem kendimiz, hem memleket hem de çocuklarımız için!
REKABETTE AYRICALIKLI VE YENİ BİR SINAV VAR
 
Türk televizyonlarında dönem dizisi furyası yaşanıyor. Bu kadar çok dönem dizisi çekilmesi neye delalet? 
 
– Rekabette ayrıcalıklı ve yeni bir sınav başladı! Mevcut tıkanma ve kanıksanma üzerine yeni bir renk, çıta seviyesini daha yukarıya koymak, ayrışmak derdinde olan bir anlayış… İstismar etmeden yapan, başarır diye düşünüyorum. Bazı başarılar reyting ölçümlererine bakarak görece kalabilir, ama kolay gölgelenemez kanısındayım.
GENÇ OYUNCULARIN ÇOĞU KÖŞEYİ DÖNME DERDİNDE
 
25 yılı aşkın süredir oyuncusunuz. Yeni isimler, sette sizinle karşılaştığında en çok ne söylüyorlar?
 
– Az sayıda kimi arkadaşımız, uzun ve çetrefil bir yola çıktığını biliyor, eksiklerini ona göre düzenliyor, bilgi alıyor, samimi duruyor filan… Lakin çok daha fazlası da hemen ünlü olmak, köşeyi dönmek derdinde. Şaşırtmıyor! Çünkü önlerinde öyle çok örnek var ki, referans alıyorlar!
“ÇERKEZ ETHEM” İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR
 
“Çerkez Ethem” adlı film projenizde son durum nedir, çalışmalar nasıl gidiyor? 
 
– Hazırlanıyoruz. Muhittin İzzet Kandur, Londra-Ürdün-New York hattına bir de İstanbul lokasyonunu ekledi. Bu çalışmada da tarihimizin en uzun tartışması var, malum. Vatan hainliği! Üstelik oraya baktığında da gördüğümüz resim şu: Herkes cephede, herkes milli mücadelenin içinde.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.