Mine İçimizden Biri

322

Araştırmalara göre, Türkiye’de evliliklerin yüzde 33’ü 18 yaş altında gerçekleşiyor, dolayısıyla küçük yaşta hamilelik oldukça yaygın. Ruhsal, fiziksel ve toplumsal pek çok sorunu beraberinde getiren bu durumu uzmanlara sorduk: 

Prof. Dr. Arif Verimli: ‘Bir Çocuk Sevdim’ dizisinin çocuk yasta hamile kalan kadınların dramını işlemesi bence önemli. Meslek hayatımızda çocuk yaşta hamile kalan kızlarımızla karşılaşıyoruz. Gerçekten büyük bir travma yaşanıyor. Ailelerin böyle durumlarda çocuklarının arkasında olmaları, evden kovmak yerine tedaviye yönlendirmeleri, uzmanlar eşliğinde bebeği aldırma kararı vermesi gerekiyor. 

Dr. Alper Hasanoğlu: Burada önemli olan, cinselliğin başlama yaşının giderek düşmesi. Kişinin henüz çocuk olduğu, gelişiminin tamamlanmadığı bir yaşta cinselliğin başlaması birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bunun üzerine istenmeyen hamilelik eklendiğinde kişilikte kırılmalar olacağı kesin. Anne-babanın bu konuda kızlarına anlayışla yaklaşma-larının ne kadar zor olduğunu biliyor olmama rağmen yapılması gereken en önemli şey onu dışlamamaları. Yaşananı onaylamadıklarını kesin bir dille ifade ettikten sonra kızlarının bunu ömür boyu taşıyacağı bir utanç olarak içselleştirmesinin önüne geçecek bir tutum benim-semeleri gerekiyor. 

Dr. İbrahim Bilgen: Her türlü öğretinin aileden edinildiği düşüncesindeyim. Özellikle baba-kız ilişkisi çok önemli. Dürtüsel, tabusal, “Etrafa ne deriz?” şeklindeki tutumlar, kız çocuklarının evden kaçmasına, istenmeyen olayların ve dolayısıyla pişmanlıkların ailelerin başına daha fazla gelmesine neden oluyor. Bazen çevreyi çocuklarımızdan fazla düşünüyoruz. Onlara sahip çıkmalıyız, reddetmemeli ve aşağılamamalıyız. Sahip çıkmalıyız ki daha da büyüyecek sorunu baştan engelleyelim. Bunun için de koşulsuz sevgi vermeliyiz.

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek: Toplum kimliğimiz erkek. Erkek egemen toplum; siyasi, ekonomik, sosyal yapılaşmasını erkek üzerine kuruyor. Bu nedenle genç kız veya kadın sorunu diye bir şey olamaz. Bir evde genç kızın istenmeyen bir hamilelik yaşaması onun ruhsal yapısından çok ailenin içine düştüğü durum olarak algılanıyor. Hukuki ve siyasi düzenlemeler de erkeğin haklılığı, korunması yönünde. Yakın bir geçmişte, tecavüze uğrayan kızların tecavüzcüsüyle evlenmesi hukukçular tarafından önerildi. 

‘Bir Çocuk Sevdim’ dizisinde senaryo çok gerçekçi kurgulanmış. Olması gereken (ama olmayan) ne şartlarda olursa olsun ailenin çocuğa sahip çıkması ve anlayışla yaklaşması. Güven duygusu, sorunlarla baş edebilme geleneği ancak aile içinde verilebilir. Bu da çocuğu anlamak, onunla empati kurmakla mümkün. Dizideki genç kızın hayata tutunabilmesi ve durumuyla baş edebilmesi ancak kabul görmesiyle mümkün. Yaşadıkları, herkesin hayatın herhangi bir evresinde yaşanabilecek tatsız bir durum olarak değerlendirilmeli. Bu mesaj verilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.