“’Muhteşem Yüzyıl’ Tarihi Pembe Dizi Kıvamında”

420

 

 
 
“‘Kuzey Güney’le ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yeni sezonu açtı. Aynı gün ve saatte yayınlanması ‘Kuzey Güney’in aleyhine, çünkü ‘Muhteşem Yüzyıl’ artık ‘tarihi pembe dizi’ kıvamında
 
‘Kuzey  Güney’den orta karar açılış
Yönetmen değişmiş, tarz değişmiş; “Nereden başlasak’ havası oluşmuş dizide. Yani bir yerde ısınma turlarıyla başladı. Kıvanç Tatlıtuğ, “Bu ülkeden star kim çıkar?” sorusunun cevabı… Dizi ne olursa, nerelere giderse gitsin, Tatlıtuğ, “Ben oynuyorum” diyor.   
 
Aynı gün yayınlanmamalı
‘Muhteşem Yüzyıl’ ile aynı gün yayınlanması ‘Kuzey Güney’in aleyhine bir durum. İki diziden birini seçmek isteyen çarşamba günleri ‘Muhteşem Yüzyıl’a takılır. ‘Kuzey Güney’i izleyenler ise internet ortamına kendini atar diye düşünüyorum.
 
‘Muhteşem Yüzyıl’da her şey bildiğiniz gibi
Dizide eski takım kaldığı yerden devam ediyor. Artık bunu bir ‘tarih’ dizisi olarak değil üzerine ‘osmanlı kıyafetleri’ giydirilmiş, diyalogları ‘tarih’ kokan bir pembe dizi olarak kabul etmemiz lazım. Yoksa İbrahim’in seferiyle ya da maket Osmanlı donanmasıyla olaya baktığımızda karizmanın çizildiği görüldü.
Dizinin sefer (deniz ve kara) görüntülerine hiç girmemesini tavsiye ediyorum. Sefere gidip, dönülmüş olsun. Ne anlatılacaksa her şey sarayda olsun bitsin. Yakın plan çekimlere devam.
Bu arada diğer dizilerimiz, ‘Seslendirme nasıl yapılır?’ dersini bu diziden alabiler. Sanırım, yarattığı etkinin büyük bölümü seslendirmedeki başarıda yatıyor.
 
İki dizinin reklam kardeşliği
Kanal D ve Star reklam geçişlerinde birbirlerine saygılı davrandı. Benim tespit ettiğim üç reklam kuşağını olabildiğince aynı zaman dilimine denk getirerek, “Centilmen bir rekabet olsun” mesajı verdiler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.