“Muhteşem Yüzyıl” Yunanistan’ı Karıştırdı

266

 

 
 
Yunanistan’da geçen pazartesi günü yayını başlayan Muhteşem Yüzyıl ülkede olay yarattı. Antenna adlı televizyon kanalında yayınlanan diziye Pressing adlı dergiden büyük tepki geldi.Dergi kapağını ayırdığı diziyle ilgili olarak ‘Rezillik’ başlığını kullandı. “Halkların katliamcısı Süleyman televizyonlarımızda” ve “Yunan toplumunu Türkleştiriyorlar” gibi yorumlara yer veren dergi uzun analizinde Türk dizileri ile Yunan toplumunun kültürünün etkilenmek istendiğini öne sürdü.
 
DİZİYE DAMGA VURACAK ŞİİR!
 
Pressing Muhteşem Yüzyıl’ı “neo-Osmanlı propagandası” olarak tanımladı. Atina’da da dizi yasaklansın sesleri tırmanmaya başladı. Milliyetçi cemiyet Ardin Muhteşem Yüzyıl’ı yayına koyan Antenna TV’yi “utanmadan, Yunanlar ve diğer Balkan halklarını katleden Süleyman’ı kahraman olarak gösteren diziyi yayınlamakla” suçladı.
 
Sayfalarca haber yaptı
Ardin cemiyeti, Kültür Bakanlığı, Atina Akademisi ve Yunan RTÜK’üne dizinin yasaklanması için başvuruda bulundu. Ancak dizi sadece tepki çekmiyor. Akşam 21.00 sularında yayımlanan dizi Mega adlı kanaldaki Türk dizisi Sıla ile yarışıyor. Sıla’nın reytingi yüzde 30 iken Muhteşem Yüzyıl’ınki yüzde 13 civarında seyrediyor. TiVi adlı televizyon dergisi de son kapağını Muhteşem Yüzyıl ve Sıla’ya ayırdı. Dergi sayfalar boyunca dizilerdeki gelişmeleri duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Selanik Metropoliti Anthimos bir vaazında “Ben Türk dizilerini izlemiyorum siz de izlemeyin” demişti. Ardından aşırı sağcı Altın Şafak Partisi başkanı Nikos Mihaloliakos partisinin milletvekillerine Türk dizisi izlemeyi yasaklamış, Yunan televizyonlarından da dizileri yayından kaldırmalarını istemişti.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.