Mustafa Erdoğan: “Maaşla 8 Dizide Oynayarak Sanatçı Olunmaz”

253

 

 
 Anadolu Ateşi Çocuk Gösterisi Kıvılcım’ın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan,tiyatroların özelleştirilmesine ilişkin görüşlerini paylaşırken, tiyatrolara devlet desteğinin sürmesi gerektiğini söyleyerek, ”Ancak tiyatrocuların da kendi kapalı dünyalarından çıkması gerekiyor. Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz” diye konuştu.
 
Bunca zamandır devlet desteği almadıklarını belirten Erdoğan, ”Sen bir halk sanatı icra edersen karşılığı bulunur, ama klasiklerin bunun karşısında şansı yok maalesef. Ama izlenmiyor diye desteklenmemesi, işin sadece popüler alana kaymasına yol açar ki bu tehlikeli bir durum” diye konuştu.
 
Çok yetenekli sanatçıların maddi imkansızlıklar nedeniyle sanatlarını icra edemediklerini dile getiren Erdoğan, sponsorluk sisteminin yaygınlaştırılmasını ve devletin sponsor olan firmalara farklı kolaylıklar göstermesini istedi.
 
Erdoğan, ”Ciddi vergi düzenlemeleri yaparlarsa büyük firmaları sponsorluğa özendirirler” dedi.
 
”Yılmaz doğru söylemiş”
 
Erdoğan, kardeşi Yılmaz Erdoğan’ın ezan sesinin filmlerde kullanılmaması eleştirisinin sorulması üzerine şunları söyledi: ”Yılmaz doğru söylemiş. Hassas bir dönem. Tiyatrocu arkadaşlarımızla da karşı karşıya gelmek istemiyorum ama bu güne kadar bizi sanatçıdan, halk danslarını sanattan saymazlardı. Maalesef, biz de bu konuda mağduruz.” –
 
”Türkiye’nin ilk profesyonel çocuk grubu, Kıvılcım”
 
Erdoğan, Kıvılcım projesinin yurt dışında çok rağbet gördüğünü ifade ederek, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.
 
Kıvılcım, Ankara ATO Congresium Gösteri Merkezi’nde 19-20 Mayıs tarihlerinde sahne alacak.
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.