Nejat Uygur Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

796
Cemal Reşit Rey'deki törenin ardından Teşvikiye Camisi’nde cenaze namazı kılınacak olan usta oyuncu, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 
 
TÖREN SAYGI DURUŞUYLA BAŞLADI
 
Usta tiyatrocunun, Türk bayrağına sarılı naaşı sahnedeyken barkovizyonda fotoğrafları gösterildi.
 
Uygur'un eşi Necla Uygur ve çocukları tören öncesi taziyeleri kabul etti.
 
Tören, Nejat Uygur ve bu yıl yitirdiğimiz diğer usta isimler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Uygur'un ailesi ve sevenlerinin katıldığı tören oldukça kalabalıktı.
 
"BEHZAT UYGUR: BİZİ BU GÜZEL GÜNÜMÜZDE…"
 
Aile adına Behzat Uygur bir konuşma yaptı.
Uygur, "Başta annem ve kardeşlerim ve torunlar adına konuşucağım. Nejat Baba ve ustamız için konuşmaya gerek var mı? Sizler her şeyi biliyorsunuz zaten. Bizim babamızla bambaşka bir ilişkimiz vardı. Çoğunlukla güler eğlenirdik. Bizi bu güzel günümüzde, güzel günümüzde diyorum çünkü acımızı paylaşan bu kadar insan olduğu ve acımızı hafifleten insanlar olduğu için… 
 
Babamızı, annem sevgili eşini toprağa verecek, ama bedenen toprağa verdiğimizi biliyoruz. Anılarıyla, eserleriyle yanımızda olacağına inanıyoruz. Fazla konuşamıyorum, kelimeler boğazıma düğümleniyor.
'Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların anlından öperim' derdi, babam ben de öyle bitiriyorum" diyerek sözlerine son verdi.
Ardından Usta sanatçının rol aldığı oyunlardan kesitlerin sunulduğu kısa bir film gösterildi.
 
EŞİ AYAKTA DURMAKTA ZORLANDI
 
Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da bir konuşma yaptı.
Topbaş, "Sanat dünyamızdan bir yıldız daha kaydı. Hayatımızda önemli bir yeri olan bir insandı. Nesaj Uygur dendiğinde tatlı bir tebessümle anılacak güzel bir insandı.
Birçok güzel esere imza atmış, farklı bir şahsiyet. Bir tiyatro oyunu için hazırlıklara başladı, benimde sahne tasarımı yapmamı istediler. Bir mimarlık öğrencisi için çok zor bir şey.. Nejat Usta'nın kapısını çaldım benim kafamdakinden çok farklı şeyler söyledi, kapılar açtı.
 
Topbaş'ın konuşmasının ardından tören sona erdi. Ailesi ve sevenleri sahnedeki naaşının başına gelerek son kez helallik aldı.
 
Nejat Uygur'un naaşı salondan çıkarılırken ayakta durmakta zorlanan eşine Kadir Topbaş ve Mustafa Sarıgül destek oldu.
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.