Netflix’i Keşfet serisine geçtiğimiz hafta başlamıştık. Chef’s Table adlı dünyanın birçok yerindeki özel aşçıları keşfetmemizi sağlayan bir yemek belgeselini incelemiş ve o belgesel serisinin bir bölümünde yer alan Magnus Nillson adındaki genç aşçının restoranına sanal bir ziyaret yapmıştık. İlginç yemeklerini ve harika sunumunu anlattığımız o yazıdan sonra yine bir gıda belgeseli hakkında konuşacağız. Fakat bu sefer yemek ve gıdanın hoş görünen yüzünden ziyade toplumsal zarara neden olan bazı problemli alanlardan bahsedeceğiz.

gıda suçları

    Netflix’te yine bir belgesel serisi olan Gıda Suçları yapımı, günlük hayatta temel ihtiyaçlarımız için kullandığımız yiyeceklerin insan sağlığına zararı dokunacak global düzeyde değişimlere uğramasını anlatıyor.

gıda suçları

    Bal, Yer fıstığı ticaretinden tutun sarımsak, süte kadar birçok global ticaret maddesinin genetik veya fiziksel değişiminin arkasında bulunan devletleri veya suç örgütlerini ifşa ediyor ve neler yaptıklarını anlatıyor.

gıda suçları

     Bugün yazımızda bahsedeceğimiz bölüm ise Gıda Suçları belgeselinin bal bölümü. Her sabah sofralarda hazır bulunan balın gerçekten şeker katılmamış ya da arıların kandırılmadan ürettiği bal olup olmadığını inceleyen araştırmacılar bunun sonucunda hakikaten ilginç bilgilere ulaşmışlardır.

gıda suçları

     Her fırsatta orijinal ürünlerin imitasyonunu yapan ve büyük bir fake(çakma) marka piyasası oluşutran Çin, bal için de aynı yöntemi izleyerek insanların sağlığını tehdit etmekte belgesele göre.

gıda suçları

    Bu tür tehdit edici piyasalar için kota koyan ülkeler verdikleri mücadeleden olumlu sonuç almakta zorlanmaktadır. Her kısıtlamaya bir çözüm bulan bu zarar verici topllular ile hangi yolla baş edilebileceğini anlatıyor belgesel.

gıda suçları

     Yer fıstığı,süt, tavuk, sarımsak ve balık rezervleri üzerine olmak üzere toplamda 6 belgeselden oluşan seri 2018 Netflix yapımı. Sadece doğa ve hayvan belgeselleri seyretmiş ve belgesel türünden haz etmeyen kişiler için dahi ilginç bir nitelik taşıyor Gıda Suçları adlı belgesel serisi.

gıda suçları

     Sonuç olarak hem farkındalık kazanmak hem de kaliteli bir yapım seyredebilmek için Gıda Suçları adlı belgeseli tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.