Netflix’i Keşfet | Dünya’nın En Lezzetli Etini Yapanlar: Biftek Devrimi

Belgeselseverler, yeni dünyaları keşfetmek isteyenler ve kıyıda köşede kalmışları araştırmayı sevenler için oluşturduğumuz yazı serimiz Netflix’i Keşfet’in beşinci yazısına geldik. Önceki dört yazımızda incelediğimiz Chef’s Table, Gıda Suçları, Işığın Masalları ve Dünya’nın En Sıradışı Evleri belgeselleri gibi keşfedilmeyi bekleyen bir başka belgeseli inceleyeceğiz bugün: Biftek Devrimi

netflix'i keşfet

Şimdilerde hem sosyal medyada hem de geleneksel medyayı adeta işgal eden, Instagram keşfetimizin yegâne postları, Twitter hashtagleri ve Facebook flowlarının vazgeçilmezi et videolarına herkes denk gelmiştir muhtemelen. Denk gelenlerden kimi paraya kıyıp bir kasap-restoranına gidip etlerin tadına bakar kimi ise kasaptan etleri internetten demir döküm tavasını alıp evde kendince yapar.

netflix'i keşfet

Nusret başta olmak üzere bu işi şov haline getirenler ön saflarda görünen kasaplar. Fakat dünyanın birçok yerinde kültür olarak senelerdir bu işle uğraşanlar var. Gizli kalmış birçok hayvan tipini, et pişirme yöntemlerini ve şefleri tanıtan ve bir lezzet sıralaması yapan Biftek Devrimi belgeseli resmen bir altın madeni.

netflix'i keşfet

Japonya’dan tutun Arjantin, Kanada’dan İsveç’e kadar büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin en özel yapıldığı yerlere gidip orada etlerin tadına bakan Franck lezzetten anlayan bir uzman.

netflix'i keşfet

İsveç’teki ithal edilmiş Waygu’ların tadına bakmak ve yetiştiricisi ile konuşmak için İsveç’in köylerinden birinde bu işi yapmak için önemli bir şirketten istifa eden yetiştirici ile konuşuyor. Fransa’nın köy bölgelerinde yetiştirilmesi zor olan eski bir türü yetiştiren genç yetiştiriciye konuk olup ona öğütler veren Franck odun ateşinde pişen etin tadına bakıyor.

netflix'i keşfet

Japonya’ya et için yetiştirilen özel Wagyu hayvanını görmeye giden Franck, dünyanın en pahalı eti Kobe etinin tadına bakıyor. Wagyu’ları yetiştirmek için kullanılan ahırlarda uygulanan, tahılla besleme, Mozart dinletme ve masaj tekniklerini inceliyor ve bunları merak edenler ile paylaşıyor.

netflix'i keşfet

İngiltere ve Fransa arasında yaşanan en iyi hayvanın nerede yetiştiği ve hangisinin daha iyi pişirdiği konusuna da değinen Franck, bu işte İngiltere’nin çok daha özenli olduğunu ve hayvanları adeta şımarttıklarını söylüyor. Fransızların buna kızacağını söyleyen Franck gerçekleri söylemem lazım diye ekliyor.

netflix'i keşfet

Birçok farklı ülkenin en iyi şefleriyle ve yetiştiricileri ile tanışan ve onların yaptıkları etleri yiyen Franck dünya üzerinde gerçekleşen bir biftek devrimine tanık oluyor aslında. Bu kaliteli yapımı meraklıları için tavsiye ederiz.

netflix'i keşfet

İzlemek için: Biftek Devrimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.