Netflix’i keşfet serimizin 4. yazısına geldik. Chef’s TableGıda Suçları ve Işığın Masalları belgesellerini inceledikten sonra bugün bambaşka bir alandan bahsedeceğiz. Lüks veya mütevazi, sıradan veya anormal, müstakil veya toplu olsun barınma ihtiyacımızı karşılayacak olan evimiz bizim yaşam alanımız. Fakat insanoğlunun temel ihtiyaçlarının arasında yer alan barınma ihtiyacı kimi insanlar için bir ihtiyaçtan daha fazlasını ifade ediyor olabilir. İşte bu yazımızda yaşam alanlarını bir ihtiyaçtan fazlası olarak gören, sıra dışı evlere sahip insanların belgeselini inceleyeceğiz. dünyanın en sıra dışı evleri
Dünyanın En Sıra dışı Evleri belgeseli tek sezondan oluşan 4 bölümlük bir belgesel. Mimar olan Piers ile bir ev tasarımcısı olan Caroline’ın dünyanın farklı bölgelerinde yapılmış birçok müstakil evi ziyaret ediyor ve incelemelerde bulunuyorlar.
dünyanın en sıra dışı evleriBelgesel ilk bölümünde uçsuz bucaksız dağ eteklerinde ve çöl iklimindeki arazilerde bambaşka mimari planlar ile doğaya uyumlu ve dokuya zarar vermeden yapılan birçok evi ziyaret eden Piers ve Caroline Yeni Zelanda, Arizona ve İsviçre Alplerine uğruyorlar.

dünyanın en sıra dışı evleri

İkinci bölümde ormanların, içinde doğaya ihanet etmeyen, teknoloji ve modernitenin yenilikçi soluğunu doğal olanın gelenekçi ve bakir yapısıyla kompoze edildiği evleri ziyaret ediyorlar. Madrid, Catskill dağlarına ve Yeni Zelanda’ya giden ikili buralarda incelemeler yapıyorlar.

dünyanın en sıra dışı evleri

Üçüncü bölümünde deniz kıyısındaki ve dördüncü bölümde yeraltındaki evleri incelemeye giden ikili her gittikleri eve hayran olup geliyor. En önemli nokta ise evlerin yapılışında sadece mimarların parmağının olmaması aynı zamanda ev sahiplerinin doğaya ihanet etmeme adına gösterdikleri çaba da saygıyı hak ediyor.

dünyanın en sıra dışı evleri

Aynı zamanda bu tür bakir alanların imara açılmasında prosedürlerin çok uzun ve zor olması da evlerin kolay bir şekilde inşa edilmesine imkân tanımıyor. Bu açıdan mimarları ve sahiplerini bekleyen uzun süreçler oluyor.

dünyanın en sıra dışı evleri

Dünyanın En Sıra dışı Evleri belgeseli hem ufuk açıcı hem de hayrete düşüren bir belgesel serisi. Uçak enkazından yapılan, sadece ahşap kullanılarak yapılan, evin çok büyük bir bölümünün pencereden oluştuğu evler, güneş alması için ışık oyunlarına ihtiyaç duyulan sıra dışı evler meraklıları için gerçekten çok ilgi çekici. Tavsiye ederiz.

Dünyanın En Sıra Dışı Evleri: İzlemek için

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.