Netflix’i Keşfet | Işığın Yeryüzündeki Baş Döndüren Dansı: Işığın Masalları

Netflix’i Keşfet serimizin geçtiğimiz yazısında Gıda Suçlar belgeselini incelemiştik. Gıda Suçları belgeselinde temel tüketim maddelerimizin nasıl olup da sofralarımıza gelene kadar genetik ve fiziksel olarak değişip zararlı hale geldiği anlatılıyordu. Süt, tavuk, yer fıstığı, balık rezervleri ve bal üzerinden anlatan belgeselden Bal hırsızlığı kısmını incelemiştik yazımızda.

gıda suçları

Bugün ise önceki iki yazının bağlamından biraz çıkıp doğa belgesellerinden birinden bahsedeceğiz. Hayvan ve doğa belgeselleri kimleri için çok zevkli ve ilginç gelirken bazıları için çok sıkıcı gelebiliyor. Fakat bu sefer sizinle birlikte keşfedeceğimiz belgesel bir fotoğrafçılık belgeseli. Fotoğrafın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatıp birkaç fotoğraf çekilen sıkıcı bir belgesel değil ama, dünyanın en tehlikeli ve otantik yerlerine gidip adrenalinlerini ve heyecanlarını en yüksek seviyede tutan fotoğrafçıların belgeseli.

ışığın masalları

2 Sezondan oluşan ve toplamda 12 bölüm olan Işığın Masalları Belgeseli 2015 yılında yapılmış. Denizaltından, vahşi hayvalardan, küültür festivallerinden ve kabilelerden yararlanarak dünyanın bambaşka uçlarında çekilen belgesel, dünyaca ünlü fotoğraf sanaçtılarının belirli temalarda fotoğraflar çekmek için Antartika’ya, Hindistan’a, Alaska’ya ve Yeni Gine’ye gitmelerini belgeselleştiriyor.

ışığın masalları

Bu yazımızda bu belgesellerden iki tanesi hakkında kısaca söz edeceğiz. Bu belgesellerden birisinde kambur balinaların çiftleşmesini fotoğraflamak isteyen bir su altı fotoğrafçısı, bu fotoğrafları çekerken bir uçak enkazını keşfediyor ve o bölgeye çok yakın bir volkanik patlamanın fotoğraflarını çekiyor. Doğa fotoğrafçılığının spontan ve adrenalin dolu anlarını biz de onları çeken başka bir kameradan seyrediyoruz.

ışığın masalları

Deniz fotoğrafçısı, Darren Jew bu anları fotoğraflamak için örneğin aktif volkanı fotoğraflamak için saatlerce bekliyor. Uçak enkazı için tüpsüz iki deneme dalışı gerçekleştiren Darren ışığın az olmasından dolayı ekstra ışık kaynağı getiriyor. Ama bu çabaların sonunda gördüğümüz fotoğraflar gerçekten bu denli emeği hakediyor.

ışığın masalları

İkinci belgeselde ise Peter Eastway adlı bir doğa fotoğrafçısının daha önce bir kaşif grubunun ölümüne neden olan Antartika bölgesinde bir dağlık alana, tarihin ve doğanın sentezlendiği fotoğraflar çekmek için yola çıkmasını seyrediyoruz.

ışığın masalları

Peter penguenlerden, volkanik dağlardan ve terk edilmiş bölgelerden aldığı ilhamlar ile eşsiz görüntülerin banisi oluyor ve anlatılmaz bir deneyim yaşıyor. Dünyanın son noktası diyebileceğimiz Antartika’ya atılan bu adımı bizler de merakla seyrediyoruz.
Işığın Masalları belgeseli gerçekten bizi 15er dakikalık masal dünyalarına götürüyor ve içimizi ferahlatan yorgunluğumuzu alacak gergin olmayan bi hayal yaşamına sokuyor. Tavsiye ederiz 🙂

İzlemek için: Işığın Masalları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.