Netflix’i Keşfet | Yemekseverler İçin Dünyanın En İyi Restoranları Belgeseli: Chef’s Table

Netflix, dizisever ve filmseverler için bulunmaz bir fırsat. Her filmin orijinalinin bulunduğu ve hatta yepyeni yapımlarla seyircilerini şımartan Netflix sadece dizi ve film platformu değil. Tarihten spora, yemekten suça birçok çeşitten belgeselin bulunduğu Netflix bu açıdan da lider platformlardan birisi.

Dizilerde ve filmlerde olduğu kadar çekim kaliteleri, seslendirmeleri ve kurgularıyla çok büyük özen isteyen belgeseller aslında bir nevi keşfedilmeyi bekliyorlar. Belgesel dediğimiz de aklımıza sadece doğa belgesellerinin ya da tarihi belgesellerin gelmesi doğal. Fakat belgeseller sadece bununla sınırlı değil. Fotoğrafçılıktan tutun gıda suçlarına kadar geniş bir alanda seyircilere hitap edebilir. Biz de bu yeni serimizle Netflix’te keşfedilmeyi bekleyen belgeselleri sizlerle buluşturacağız.

magnus nillson

İlk belgesel serimiz Chef’s Table adlı yemek belgeselleri.

Yemek yemeyi özel bir hobi haline getiren birçok insan var. Kimi gurmeliğe soyunmuş kimi ise bu işi amatör olarak yapıyor, sosyal medya hesasplarından paylaşıyor. Chef’s Table tam olarak bu iki kesime hitap ediyor. Yeni lezzetler keşfetmeyi -tatmaktan ziyade bilgi edinme bağlamında- gurmelere ve amatör yemeksevelere sunuyor.

magnus nillson

Dünya’nın farklı lokasyonlarından buldukları kaliteli restoranların işleyişini, müşteri tipini, sunumlarını tanıtan Chef’s Table İsveç’ten, Fransa’dan Amerika’dan ve daha birçok ülkeden kendi tarzlarını oluşturan ve bölgelere has yemeklerini servis eden harika şeflerle buluşturuyor bizleri.

magnus nillson

4 sezon halinde yayınlanan bu serinin her sezonunda 6 şefin mutfağına gidiyor ve her anlamda bir lezzet ve bilgi şöleni yaşıyoruz.

magnus nillson

Bu yazımızda 1. sezondan İsveçli bir aşçının Magnus Nillson un mutfağından kısaca bahsedeceğiz biz de.

Magnus İsveç’in buzlarla kaplı Jarpen bölgesinde dünyanın en harika restoranlarından birini yaratan bir aşçı. Çok küçük yaşlardan itibaren babasına balık tutmakta yardım etmesiyle ve tuttuklarını pişirmesi ile başlayan yemek aşkı üniversite çağına geldiğinde aşçı olmak  istdiğine karar vermesiyle iyice kabarır.

  Nesrin Cavadzade'den 'La Casa De Papel' Açıklaması

magnus nillson

Ailesi tarafından da desteklenen Magnus İsveç’e gönderilir ve oradaki en büyük aşçılardan eğitim alır. Hep aykırı ve farklı kişiliği ile birçok farklı yeniliğe imza atar küçük yaşında. Sonra Fransa’ya gider ve bir süre oranın suyundan içer.

magnus nillson

Ama dünyanın en iyi 50 restoranına girmesini sağlayacak ünü İsveç’te köyüne yakın açtığı bir mekan sağlaycaktır. Magnus bu restoranda mevsiminde başka şehirlerden getirdiği yiyecekleri koruyarak tazeliğini sürdürerek harikalar yaratır. Yemek sunmanın sadece bir tabak getirmek olmadığına inanan Magnus, gelen misafirlerine 2,5 saatlik bir yemek ve lezzet deneyimi yaşatmayı hedeflediklerini söylüyor.

magnus nillson

2,5 saat boyunca gelen müşteilerine 20 farklı tabak ve farklı çeşitlerde içecekler sunan Magnus ve yardımcıları bunu mekanın ambiyansı ve müzikle kompoze etmişler. İşte en iyiler arasına girmesini sağlayan detaylar bunlar. Hem lezzetli hem de yaşadığı bölgenin dokusunu iyi yansıtan yiyecekler ile müşterilerden tam puan alan Şef Magnus çok genç olmasına rağmen çok küçük yaşlardan itibaren edindiği tecrübelerini çok özenli bir halde sunuyor. Bu da onun başarısının sırrı!

magnus nillson

Bu ve bunun gibi dondurma, pasta, tatlı, et, balık ve daha birçok şey üzerine ustalaşmış belgeselleri seyretmek için size link de bırakıyoruz. İyi seyirler!

İşte Magnus’un Hazırladıklarından Bazıları:

1. İlginç

2. Balık

3. Doğal

4. Bir tabak

5. Yine doğal

6. Sosis ve salam

7. Yumurta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.