Nur Fettahoğlu:”Mahidevran’a Hayranım”

362

 

 
 
 
Yoğun bir çekim maratonunun ardından mola verdiniz. Nasıl gidiyor tatil? 
– Setin tatile girmesinin ardından yaptığım ilk seyahat kısa sürdü ama yazın geri kalanında da yeni yerler görüp dünyanın keyfine varmayı planlıyorum. Bir yere gitmesem bile kendime ayırabileceğim zamanımın olması, kendi başına rahatlatıcı.
 
“Muhteşem Yüzyıl” büyük başarı kazandı. Önceki diziniz “Aşk-ı Memnu” da beğenilmişti. Bu kadar önemli projelerde yer aldığınız için kendinizi şanslı hissediyor olmalısınız… 
– Kısmet işte… Tabii ki bu kadar büyük prodüksiyonlarda yer almayı herkes ister, ben de bu durumdan çok memnunum. Art arda bu kadar kaliteli işlerde yer almak mutluluk verici.
 
Oyunculuk eğitimi almadınız ama en iyi rolleri kapıyorsunuz. Bu işin sırrı nedir? 
– İstek, arzu, çalışma…
 
MODAYA EL ATABİLİR BUTİK AÇABİLİRİM 
 
Birçok mesleğe el attınız… Moda eğitimi aldınız, spikerlik yaptınız, oyunculuğa devam ediyorsunuz. Oyunculuk önceliğiniz olmaya devam mı edecek?
– Evet, oyunculuğu daha uzun yıllar devam ettirmek istiyorum. Benim için öncelik hep onda olacak. Ancak modayla ilgili çalışmalar da yapabilir, hatta belki bir butik açarım, belli olmaz.
 
Moda eğitimli biri olarak tarzınız ve modaya bakışınız nedir? Hangi tarz size daha uygun?
– Rahatlık, zarafet, şehirlilik benim tarzımı anlatan anahtar kelimeler… Çok bağlandığım bir marka olduğunu söyleyemem ancak kaliteye önem veririm. Güzel ve kaliteli bir ürün gördüğümde paraya kıyarım.
 
MAHİDEVRAN’IN HUZURA ERECEĞİNİ HİÇ SANMAM
 
“Muhteşem Yüzyıl”ın yeni bölümlerini merakla bekliyoruz. Yeni sezonda Mahidevran Sultan’ın gözyaşları dinecek mi? Huzura erecek mi? 
– Huzur? Hürrem’den uzak olacağı için, belki… Saltanatın merkezinden uzaklaşacağı ve orada olan biten her şeyi merak edeceği için de tahminen hayır. Hürrem’e karşı savaşını artık sadece Mustafa Sultan olduğunda kazanabilir ve bunun için oğluyla ilişkisi önemli.
 
Osmanlı döneminde yaşasaydınız sultan olmak ister miydiniz? Osmanlı sultanları içinde hayranlık duyduklarınız var mı? 
– O kadar idealize ettiğim bir sultan yok. Herkesin kusurları ve iyi yanları var çünkü. Bana o zaman yaşayabileceğimi ve istediğim kişi olabileceğimi söyleselerdi; sorumlulukları bu kadar fazla, üzerinde mutlak hakimiyeti olmayan gücü için sürekli savaşmak zorunda bırakılan biri olmayı seçmezdim.
 
Mahidevran’a üzülüyor musunuz? Çok güçlü rakibi olan ve tercih edilmemiş bir kadın…
– Mahidevran hayallerini kaybetmiş bir kadın, üstelik padişaha “Seni boşar, başkasına kaçarım” deme şansı da yok. Her anlamda kapana kısılmış, üzgün ve kırgın… Öte yandan güçlü olması gerek… 
 
Sevdiğiniz ya da kendinize yakın bulduğunuz yönleri var mı? 
– Haksızlığa gelemiyor, pes etmiyor…
 
Ona kızdığınız oluyor mu?
– Bölüm senaryoları geldiğinde büyük bir heyecanla okumaya başlıyor ve inanın pek çok kez “Peki bunu niye yaptın, Mahidevran?” diye sorarken buluyorum kendimi. Yakıştıramıyorum bu kadar oyunu. Ben onu hep dimdik, mağrur ve aşık hayal ediyorum.
 
AŞK TUTKU İLE HUZURUN KARMASI
 
Set dışında da kendinizi hiç rolünüzü düşünürken bulduğunuz oluyor mu? 
– Mahidevran’ın hayaletinin üstümde dolaştığını hissediyorum (gülüyor). 12 saat boyunca sette ben onu rahat bırakmıyorum, geri kalan 12 saatte de o beni…
 
Aşk acısı çeken kadın gururlu davranıp çekip gitmeli mi ya da kalıp Mahidevran gibi mücadele mi etmeli? Siz onun yerinde olsanız ne yapardınız?
– Aşk kolay bulunan bir şey değil, o nedenle gerektiğinde aşkım için savaşırım. Ama inciten bir noktaya geldiğimde hayatın elime bir kez geçen bir fırsat olduğunu hatırlar ve çekip giderim. Mahidevran’ın çekip gitme şansı yoktu, en fazlasından sürülebiliyorsunuz işte…
 
Aşk nedir; tutku mu yoksa huzur mu?
– İkisinin bir karması. Onun gözlerine baktığınızda bazen yoğun bir tutku, bazen de derin bir huzur görmektir aşk. 
 
Hiç yaşadığınız bir aşktan dolayı pişmanlık duydunuz mu? 
– Pişmanlık sevdiğim bir şey değil. Herhangi bir konuda hata yaptığınızı düşünüyorsanız ders çıkarırsınız ve yolunuza devam edersiniz.
 
YEĞENLERİM SAYESİNDE ANNELİK ÖZLEMİ ÇEKMİYORUM
 
Anneliğe dair düşünceleriniz neler? Başınızdan bir evlilik geçti, peki tekrar evlenip anne olmak gibi bir niyetiniz var mı?
– O kadar sevimli yeğenlerim var ki, bana annelik özlemi çektirmiyorlar. Anneler hangi çağda olursa olsun çocuklarını yetiştirirken hep tetikte olmak zorundalar. Yüzyılların geçmiş olması insanların birbirine tehdit oluşturmaktan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Bu dönemde de çocuk yetiştirmek için özveri gerekiyor, biraz daha farklı ama aynı ölçüde fazla. Ve bu özveriyi yeğenlerim için de, bir gün olursa kendi çocuğum için de göstermeye hazırım.
 
FİZİĞİME BAKIP YANILMAYIN HAYAT BOYU REJİM YAPMADIM
 
Çok ince bir fiziğiniz var, bunun sırrı nedir?
– Herkes rejim yaptığımı zannediyor ama hayatım boyunca yapmadım. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ve çok da yemek yiyorum. Bünyem yakıyor sanırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.