Onlara Hırsız Diyorlar, Çünkü Kalbimizi Çaldılar: La Casa de Papel

2088
Nesrin Cavadzade La Casa

Onlara Hırsız Diyorlar, Çünkü Kalbimizi Çaldılar: La Casa de Papel

2018 yılını kasıp kavuran tek nefeste bitirdiğim İspanyol dizisi La Casa de Papel…

Dizinin en dikkat çekici yanı, dahiyane bir senaryoyla karşımıza çıkması. Güzel senaryoyla uyum halindeki oyuncular rollerinin hakkını vermiş ve her biri kendi hayran kitlesini oluşturmuş durumda.

Sekiz soyguncuyu kusursuz şekilde organize eden profesör, dizide zekasına hayran kalacağınız bir karakter fakat onun da duygusal yönden bazı noksanlıkları bulunmakta.

Soygunu gerçekleştirecek her karakterin kusursuz yönleri olduğu kadar zayıf yönleri de var. Profesör bu kadroyu ince eleyip sık dokuyarak kuruyor. Ülke genelinde nam salmış suçluları ekibini almakla işe koyuluyor.

Bir banka soygunundan daha fazlası çünkü bu bir darphane soygunu! İspanya Kraliyet Darphanesine kendilerini hapsettikten sonra herkesi şaşırtacak şekilde kaçmayı düşünmüyorlar ve para basmaya başlıyorlar. Bunun için de darphane personelini kullanıyorlar.

la casa de papel

Profesör her türlü olumsuz senaryoya karşı her zaman B planını cebinde tutuyor ama tahmin edebileceğiniz gibi hayat her zaman tahminlerinizin ötesinde sürprizlerle karşı karşıya bırakıyor sizi.

Darphane soygununa katılmayan profesörün vekaletini Berlin adlı karakter yapıyor. Berlin tam bir disiplin abidesi, Alman panzeri. Soygunda kullanılan takma adların hepsi şehir ismi.

Berlin,Tokyo, Helsinki, Moskova, Denver, Rio, Oslo, Nairobi…

Tokyo; güzelliğiyle ön plana çıkan kural tanımayan bir kadın. Geçmişi onlarca suçla dolu.

la casa de papel

Rio; bilgisayar dahisi, soygunun kilit isimlerinden biri. Aşk ile işi karıştırmaya en müsait kişi.

la casa de papel

Nairobi; dizinin en pozitif ve aklı başında karakteri olabilir. Zorlu bir hayat geçirmesine rağmen her zaman pozitif.

la casa de papel

Oslo ve Helsinki; iki kader arkadaşı, emredilen görevleri sorgusuz sualsiz yapan iki ortak. Sert işleri yapmakla görevli iki kusursuz asker.

la casa de papel

Moskova; onun açamayacağı bir kilit yok. Hayat onu kötü adam olmaya zorlasa da içindeki temiz kalbi gördükçe kendisiyle duygusal bir bağ kuruyorsunuz.

la casa de papel

Denver; hayatı bir serseri gibi yaşamış olan Moskova’nın oğlu. Gençliğinin en bıçkın zamanlarında ve hata yapmaya çok müsait bir yapısı olsa da çok içten bir çocuk. Babasının oğlu.

la casa de papel

Berlin; darphane soygununun içindeki ve en kritik adamı. Bazen ona kızsanız da empati yaptığınızda genellikle onu haklı görmeye başlayacağınızdan eminim.

Sadece bir suç dizisinden çok daha fazlası olan bu aksiyonda insan ilişkilerinin ne denli hayati öneme sahip olduğunu keşfedeceksiniz. Ben her karakteri hayatımdaki birilerine benzettim. Sizin de bunu yapacağınızdan eminim.

La Casa de Papel’i izlemek için buraya!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.