Öpüşme Sahneleri Rahatsız Mı Ediyor?

316

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a yeni RTÜK yasası ve yönetmelik taslağını anlattı.

Dursun yapılan şikâyetlerin yüzde 50’nin üzerinde dizilerle ilgili olduğunu belirterek, yeni yönetmelikte dizilere özel kriterler getirdiklerini söyledi. Çıkarılacak yeni yönetmelikte dizilere ilişkin kırmızı çizgilerin, milli ve manevi değerler, aile yapısına aykırılık, şiddet ve cinsellik olduğunu belirtti.

RTÜK Başkanı Dursun’un verdiği bilgiye göre, “7+”,”13+” ve “18+” şeklinde yaş gruplarını tanımlayan akıllı işaretlerden “18+”yı taşıyan program ve diziler saat 20.00’de yayınlanamayacak. Bu programlar çocukların ekran karşısında olmadığı saat 23.00’ten sonra yayınlanabilecek. Dursun, akıllı işaretlerin yayın kurumlarının kendi kriterlerine bırakılmayacağını özel bir bilgisayar programı aracılığıyla yapılacağını ifade etti. Söz konusu programa verilerin girileceğini ve programın, dizinin, filmin hangi akıllı işareti kapsadığını belirleyeceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.