Cuma akşamları ekranların sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid 3 Kasım’da TRT 1 ekranlarında yayınlanan 23. bölümüyle izleyenleri ekrana kilitledi. İşte 23. bölümde olanlar;

  • “Batı, elindeki her şeyi sömürdüğü milletlerden almıştır!” diyen Abdülhamid, Mahmud Paşa’ya güzel bir ders verir.
  • İngiliz sefirinin huzura gelip Osmanlı Devleti’nin yüklü miktarda İngiltere Kraliçesi’ne borcunun olduğunu söylemesi Abdülhamid’i şaşırtır. Ardından Abdülhamid hemen paşalarını toplayarak onlardan hesap sorar. “Biz saltanat sevdasıyla bu tahta oturmadık!” diyerek borcu saklayan paşalara göz dağı verir.
  • Parvus’un huzura gelip Abdülhamid’e Abdülkadir Efendi’nin elinde bulundurduğu hisselere talip çıktığını ve petrol şirketinin hisselerini Osmanlı’nın borcuna karşılık satılmasını talep eder. Abdülhamid de buna karşın “Biz vatan toprağıyla alakalı hiçbir şeyi satmayız!” diyerek net bir dille teklifi reddeder.
  • Abdülhamid, vatana hizmet edecek genç öğrencileri toplayarak “Dinin, dilin, ırzın, namusun, vatanın bekçisi olur musunuz?” diyerek vatan görevi sunar. Size para teklif edecekler, paranın esiri olmayın diyerek onlara nasihat eder.
  • Parvus, Abdülhamid’in yurtdışından getirdiği mühendisleri hedef almıştır. Onları yok etmek için tetikçisi Marco’ya bomba yüklü bir çanta verir ve Payitaht’a gelen trene yerleştirmesini ister.
  • Bidar Sultan, Abdülhamid’in saraya çağırdığı kadının kendisine rakip olacağını düşünerek Abdülhamid’in karşısına çıkar. Abdülhamid de kendisine gerçekleri anlatarak ona olan sevgisini güzel bir şiirle bir kez daha dile getirir.
  • İngiliz sefiri tekrar huzura gelerek Osmanlı’nın borcuna karşılık İstanbul ve İzmir’i 20 yıllığına kendilerine bırakmalarını ister. Abdülhamid “Ben bu tahtta oturduğum sürece istikbalde bizden toprak alamayacaksınız.” diyerek sert bir dille uyarır.
  • Borçların nasıl ödeneceğini Tahsin Paşa’yla istişare eden Abdülhamid, mutlaka bir yol bulmaları gerektiğini söyler.
  • Bölüm sonunda Murad’ın getirdiği ancak bomba yüklü mü yoksa mühendislerin çizimlerinin mi yer aldığını bilmediğimiz bavulu görürüz. Bavul Parvus’un Marco’ya verdiği bavulla aynıdır.
  Payitaht Abdülhamid - 76. bölüm fotoğrafları

 

Payitaht Abdülhamid 24. bölümüyle 10 Kasım Cuma 20:00’de TRT1 ekranlarında! Fragmanı izlemek için tıklayın; 

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.