”Recep İvedik”, ”Turist Ömer”in İzinden Gidiyor

529
İşte O yazı:
 
“Şahan Gökbakar’ın sinemada uyguladığı taktik bana çok tanıdık geldi. “Recep İvedik”, “Turist Ömer”in izinden gidiyor
 
Şahan Gökbakar şimdiye kadar kaç film çekti? 2008’de “Recep İvedik”, 2009’da “Recep İvedik 2”, 2010’da “Recep İvedik 3” ve 2012’de de “Celal ile Ceren”i çekti. “Recep İvedik” serisinin ilk filmini 4.301.693, ikincisini 4.333.144, üçüncüsünüyse 3.325.915 kişi seyretti.
Şahan Gökbakar’ın “Recep İvedik”i değil de “Celal”i oynadığı son filmi “Celal ile Ceren”in gişesi ise 2.853.628’di… Düşük bir rakam mı bu? 2012’de vizyona giren 100 film arasından gişede ikinci olan bir film için, “İyi iş yapmadı” demek haksızlık… Ancak şovmenin “Recep İvedik” serisinin gişeleri ve de 2012’de 3.744.836 kişiyle 2012’nin en iyi gişe yapan Cem Yılmaz’ın “CM101MMXI Fundamentals” filmiyle mukayese ettiğiniz zaman, ibre düşüşte…
Galasından sonra da yazmıştım, “Celal ile Ceren”i ben sevdim ama ‘Recep İvedik’çileri kesmez bu” diye… Nitekim öyle oldu.
Hal böyle olunca da Şahan Gökbakar mecburen döndü yine “Recep İvedik”e…
 
“Recep İvedik” Maldivler’de
 
Dün gazetelerde görmüşsünüzdür Şahan Gökbakar’ın “Recep İvedik 4” filmini nerede çektiğini. Görmemiş olanlar için açıklayayım; Maldivler’de… Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de bu kadar sahil varken Şahan Gökbakar niye Maldivler’e gitti? Çünkü “Survivor” macerası yaşayacak yeni filmde “Recep İvedik”…
Şahan Gökbakar’ın sinemada uyguladığı taktik bana çok tanıdık geldi. Gökbakar, Kemal Sunal gibi, genelde “no name” kızları başrolde oynatıyor ve onlara bir daha rol vermiyor… “Recep İvedik”, “Turist Ömer”in izinden gidiyor… Gökbakar’ın son filminde konu olarak Acun Ilıcalı’yı bugünlere getiren önemli kilometre taşlarından biri olan “Survivor”a dalması da iki açıdan önemli. Birincisi, Acun Ilıcalı, muhabirlikten televizyon starlığına ve patronluğuna yükselen bir isim değil, aynı zamanda yaptıkları filmlere bile esin kaynağı olan bir fenomen.
Şahan Gökbakar da, Yeşilçam’ın başarılı olmuş tüm renklerini kartelasına yerleştirmeyi, açık denizlerde yol alırken rüzgarı karşısına değil, arkasına alıp yelkeninin süratini artırmayı becerebilen bir kaptan gibi… “Klasik kültür”de yeri olmayabilir Gökbakar’ın taktiklerine ama “Popüler kültür” böyle bir şey… “En çok gişe yapan filmi çekmenin”, “En çok konuşulan” olmanın yolu bu…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.