Rocky Film Setinden Creed 2 Setine; ‘Rocky’ Kaplumbağaları Hala Yaşıyor

1918

Sylvester Stallone’dan daha uzun yaşayabilirler!

Kırk iki yıl önce, genç Sylvester Stallone, Rocky filminin ikonik bir sahnesinde evcil hayvan dükkanından bir çift kaplumbağa satın almıştı. Geçen cumartesi Stallone, Creed 2 setinden ‘orijinal dostları‘ Cuff ve Link’in  hala hayatta ve fıkır fıkır olduğunu açıklayan bir selfie paylaştı. Eğer bu sevimli çift, türleri gibi yaşarlarsa, 71 yaşındaki Stallone’den daha uzun yaşama şansları olabilir.

Filmde cinslerini tam olarak kestiremesek de isimlerini yanaklarındaki kırmızı şeritlerden alan yaygın bir evcil hayvan türü. Paylaşımında, Stallone, Cuff ve Link’in “yaklaşık 44 yaşında” olduğunu söylüyor ki bu iyi bakımlı kırmızı yanaklı su kaplumbağaları için makul bir yaş.

In CREED 2 with my original buddies from the first Rocky … CUFF and LINK , now about 44 years old!

Sly Stallone (@officialslystallone)’in paylaştığı bir gönderi ()

2013 yılında PetMD ile yapılan bir röportajda, Illinois Üniversitesi’nde bir zooloji profesörü olan Mark Mitchell, evcil kaplumbağaların insanların orta yaş olarak gördüğü yaşa kadar yaşayabildiğini açıklıyor. “Çoğu durumda, kırmızı yanaklı su kaplumbağaları teorik olarak 40 yaşlarına kadar yaşarlar” dedi. “Daha uzun yaşama potansiyelleri vardır, ama kayıtlarda bulunmamakta. Bazı kaynaklar 50, bazıları 60 yıl yaşamalarının bile mümkün olduğunu söylüyor.”

Kaplumbağaların özgün genetik yapıları, bakım seviyesiyle perçinlendiğinde, Cuff ve Link sahiden de 44 seneden fazla yaşayabilir. 2003 senesinde  ‘Genome Biology’ dergisinde farklı türler üzerine yapılan bir çalışmaya göre, Boyalı kaplumbağaların düşük oksijenli ortamlarda yaşamalarına yardımcı olan genleri taşıdığı belirtilip bu genlerin kaplumbağaların yaşamlarında koruyucu bir etki oynayabileceğinin altı çizilmiştir.


Birçok kişiye göre, Cuff ve Link hayatlarının son baharlarına doğru yaklaşmakta, fakat Philadelphia’dan Çevre Eğitimi Planlamacısı Tony Croasdale’e sorarsanız, onların daha göreceği çok mevsim var! Ayrıca, “70 sene bakacak kadar hazır değilseniz, kırmızı yanaklı kaplumbağa satın almayın ve istenmeyen kaplumbağaları su yollarımıza atmayın!’’ diye de yazdığı görülmüştür.

  Rambo'nun Yeni Filminde Hedef IŞİD

Hollywood’da şöhretlerinin ikinci baharını yaşamakta olan Cuff ve Link’in muhtemelen bunun için endişe etmesine gerek yok.?

Kaynak: inverse.com

Öne Çıkan Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.