”RTÜK”e En Çok Şikayet Edilen Diziler

532

 

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)  Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı’nın araştırmasından derlenen bilgilere göre, 2012’nin ilk 3 ayında vatandaşlar en çok dramatik diziler ve reklam kuşaklarıyla ilgili bildirimlerde bulundu.

27 BİN ŞİKAYET
Şikayetlerini RTÜK’e İletişim Merkezi, web sayfası ve elektronik posta aracılığıyla ileten vatandaşlar Ocak, Şubat ve Mart aylarında toplam 27 bin 363 bildirim yaptı.

Yılın ilk 3 ayındaki şikayetlerin büyük kısmı Mart’ta gerçekleşirken, bildirimlerin 9 bin 530’u dramatik dizilere, (tüm şikayetlerin yüzde 35’i), 4 bin 818’i de reklam kuşaklarına (tüm şikayetlerin yüzde 18’i) yönelik oldu.

İzleyici bildirimlerinde, bir programa ilişkin olarak birden fazla şikayet konusu yer alabilirken, bildirimlerin değerlendirilmesi aşamasında, sınıflama yapabilmek için Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı ile İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan inceleme kriterleri listesi kullanıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında, bildirimlerde yer alan birden fazla inceleme kriteri konusunun dikkate alınmasıyla ulaşılan sayı 43 bin 319 olarak görüldü.

EN ÇOK BİLDİRİM ALAN DİZİ VE PROGRAM
Bu kapsamda en çok bildirim alan dizi 742 ile ’’Yer Gök Aşk’’ olurken, ’’Muhteşem Yüzyıl’’ 504’le ikinci, ’’Suskunlar’’ üçüncü sırada yer aldı.

En çok bildirim alan programlar da ise ’’Esra Erol’da Evlen Benimle’’ birinci oldu.

Reklam kuşaklarında çok uzun ve sık yayınlanmasının yanı sıra inandırıcı olmama ve tüketiciyi yanıltma açısından bal reklamları 253, kullanılan görüntülerin insanın psikolojisini bozacak nitelikte olduğu gerekçesiyle bir diş macunu reklamı 126, erkeklerin aşağılandığı, kadınların cinsel obje olarak lanse edildiği gerekçesiyle de bir cips reklamı 37 kez şikayet edildi.

Kuşak programları da 2012’nin ilk üç aylık döneminde, geçen yıllara oranla daha az şikayete konu edilmekle beraber Mart ayında yüzde 2’ye düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.