RTÜK’ün Yaptığı Araştırmada Çocuklar En Çok Kanal D’yi İzliyor

355
Kanal D araştırmaya göre, öğrenciler tarafından “en çok izlenen televizyon kanalları” sıralamasında yüzde 45 oran ile birinci oldu. 
Araştırma verileri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Çocuk Vakfının işbirliğiyle düzenlenen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresinin açılış bölümünde, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından açıklandı. Örneklemi Türkiye genelini temsil eden araştırma, 26 il merkezi, ilçe, kasaba ve köylerinde 6-18 yaş grubunda yer alan ve 1-12. sınıflarda okuyan 4 bin 306 öğrenciyle, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı.
 
Çocuklar en çok Kanal D’yi izliyor
 
Araştırmada Kanal D, öğrencilerin tarafından “en çok izlenen televizyon kanalları” sıralamasında yüzde 45 oran ile birinci sırada yer aldı.
 
TV’ye günde yaklaşık 2 saat zaman ayrılıyor
 
Araştırmaya göre öğrenciler, televizyona  günde 1 saat 55 dakika, internete ise 1 saat 48 dakika zaman ayırıyorlar.
 
Olumlu etkilenme sıralamasında televizyon üçüncü
 
Araştırmaya katılan öğrenciler, dilin kullanımı, bilgi edinme, hayal gücü gelişimi ve davranışlar üzerindeki etkileri açısından da iletişim araçlarını değerlendirdiler. Her kategori için en fazla olumlu etkilenme bildirilen iletişim araçları kitap, gazete ve dergi oldu. İkinci sırada internet gelirken, televizyon üçüncü sırayı aldı.
 
Çocuklar prime time izleyicisi
 
Araştırmaya katılan öğrencilerin “hafta içinde genel olarak televizyon izlediği saat dilimleri”, yüzde 53.1 oranı ile “18.00-21.00”, yüzde 25 oranı ile “21.00-24.00” ve yüzde 24 oranı ile “15.00-18.00” şeklinde sıralanıyor. 
 
Çocukların iletişim araçları önem sıralamasında televizyonun 5. sırada
 
Araştırmaya göre, öğrencilerin en fazla önem verdikleri iletişim araçları sıralamasında televizyon yüzde 40.5 oran ile beşinci sırada yer aldı.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.